Stanowisko Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2023 roku w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek
Poniżej publikujemy pierwszy fragment stanowiska dotyczącego norm zatrudnienia pielęgniarek.
Zarząd Związku Województw RP zwraca się z prośbą o podjęcie inicjatywy modyfikacji rozporządzenia z dnia 11 października 2018 r. dotyczącego norm zatrudnienia pielęgniarek. Zastrzeżenia wnoszone przez zarządzających placówkami medycznymi wobec aktualnie obowiązujących regulacji polegają na tym, że:
Obecnie normy są ustalane bez względu na obłożenie oraz stan chorych, w przeliczeniu na łóżko, tzn. 0,6 etatu na łóżko w oddziale zachowawczym, 0,7 etatu na łóżko w oddziale zabiegowym. Z różnych powodów, w tym epidemiologicznych, sezonowości zachorowań obłożenie łóżek waha się, natomiast liczba zatrudnionych pielęgniarek na każdy dzień powinna być zgodna z normą, bez względu na to ilu pacjentów w danym dniu przebywa na oddziale.
Ze względów epidemiologicznych nie należy przyjmować 100% wykorzystania łóżek. Zgodnie z optymalnymi wskaźnikami łóżek opracowanymi m.in. przy tworzeniu sieci szpitali oraz map potrzeb zdrowotnych, stanowiącymi podstawę do dokonania oszacowania zapotrzebowania na łóżka szpitalne, przyjmuje się, że wskaźnik docelowy obłożenia łóżek powinien wynosić 85% a w pediatrii, czy innych wybranych specjalnościach medycznych takich, jak np. choroby zakaźne, z uwagi na sezonowość zachorowań – ok. 70%.
źródło: polskieregiony.pl
W związku z powyższym Związek Województw RP postuluje:
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, uwzględnić następujący sposób ustalenia zatrudnienia:
– Liczba etatów pielęgniarskich = liczba łóżek x optymalny wskaźnik wykorzystania łóżek x 0,6/ 0,7/ 0,8
Olgierd Geblewicz
Prezes Zarządu
Związku Województw RP
Druga część stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.