Rotacja pielęgniarek pomiędzy oddziałami – konieczność czy niekoniecznie trafiony pomysł
Portal pulsmedycyny.pl przytoczył wypowiedź pana Tomasza Kopiec –
ekspert BCC ds. zarządzania w ochronie zdrowia, który zaznacza, że „nie jest przeciwnikiem norm zatrudnienia pielęgniarek, jednak w jego ocenie powinny one być bardziej elastyczne i w większym stopniu uwzględniać sezonowość obłożenia łóżek szpitalnych, pozwalając na rotowanie personelu pomiędzy oddziałami”.
Pan Tomasz Kopiec w dalszej części wypowiedzi uszczegóławia swoje stanowisko.
„Obecnie takie przesunięcie jest możliwe wyłącznie na okres trzech miesięcy. Przepisy nakazują bowiem przypisanie pielęgniarki do konkretnego oddziału.
Osobiście jestem zwolennikiem rotacji personelu pielęgniarskiego – szczególnie w obrębie oddziałów zabiegowych i zachowawczych – nie tylko w okresie zwiększonego obłożenia, ale przez cały rok.
W mojej ocenie również pielęgniarki mogłyby na tym rozwiązaniu wiele zyskać. Możliwość pracy na różnych oddziałach, o zupełnie innej specyfice, stwarza szanse na ugruntowanie wiedzy i poszerzenie kompetencji, co jest szczególnie cenne właśnie w tej grupie zawodowej. Byłaby to też ogromna zaleta z perspektywy pielęgniarek młodych stażem, którym szczególnie zależy na zdobywaniu doświadczenia i dalszym rozwoju zawodowym.
Jako Polska Federacja Szpitali postulujemy zmianę sposobu zarządzania personelem specjalistycznym, zarówno lekarskim, jak i pielęgniarskim – właśnie w tym nurcie”.
źródło: pulsmedycyny.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Stanowisko pana Eksperta bardzo dobrze zostanie przyjęte zapewne przez środowisko lekarskie. Poniżej przytaczamy powyższą wypowiedź pana Tomasza Kopiec, zmieniając wymieniony z nazwy zawód pielęgniarki na zawód lekarza. Brzmi całkiem nieźle…
„Nie jestem przeciwnikiem norm zatrudnienia lekarzy, jednak w mojej ocenie powinny one być bardziej elastyczne i w większym stopniu uwzględniać sezonowość obłożenia łóżek szpitalnych, pozwalając na rotowanie personelu lekarskiego pomiędzy oddziałami”.
Dalej kontynuujemy zmienioną wypowiedź eksperta, z podmienionym zawodem. Robi się coraz ciekawiej…
„Obecnie takie przesunięcie jest możliwe wyłącznie na okres trzech miesięcy. Przepisy nakazują bowiem przypisanie lekarza do konkretnego oddziału. Osobiście jestem zwolennikiem rotacji personelu lekarskiego – szczególnie w obrębie oddziałów zabiegowych i zachowawczych – nie tylko w okresie zwiększonego obłożenia, ale przez cały rok.
W mojej ocenie również lekarze mogliby na tym rozwiązaniu wiele zyskać.
Możliwość pracy na różnych oddziałach, o zupełnie innej specyfice, stwarza szansę na ugruntowanie wiedzy i poszerzenie kompetencji, co jest szczególnie cenne właśnie grupie zawodowej lekarzy.
Byłaby to też ogromna zaleta z perspektywy lekarzy młodych stażem, którym szczególnie zależy na zdobywaniu doświadczenia i dalszym rozwoju zawodowym”.
Do sprawy powrócimy na portalu pielegniarki.info.pl