e-Karta szczepień to łatwiejsza rejestracja świadczeń profilaktycznych

2 min czytania
Aktualności
e-Karta szczepień to łatwiejsza rejestracja świadczeń profilaktycznych

Sezon epidemiczny grypy trwa, a rejestracja powszechnych szczepień przeciwko tej chorobie musi być prowadzona w e-Karcie szczepień. Przypominamy najważniejsze informacje o zasadach rejestracji szczepień ochronnych z wykorzystaniem tej funkcjonalności w aplikacji gabinet.gov.pl

e-Karta szczepień ma na celu usprawnienie prac personelu medycznego. Wpisanie do niej wykonanych szczepieniach poszerzy zasób danych o zdrowiu pacjentów, dzięki czemu proces leczenia będzie szybszy i bardziej efektywny. e-Kartę szczepień wprowadza do systemu osoba, która dokonuje szczepienia. Takie uprawnienia posiadają lekarze, pielęgniarki oraz położne.

Jest to kolejny element cyfryzacji ochrony zdrowia – podkreśla Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia, jednostki zajmującej się cyfryzacją publicznego systemu ochrony zdrowia. Wpis do e-Karty szczepień zapewnia personelowi medycznemu bezpieczny dostęp do bieżącej informacji o wykonanych szczepieniach ochronnych i tym samym ułatwia działania profilaktyczne. Jest to też bardzo przydatne narzędzie dla samych pacjentów, ułatwiając im zarzadzanie swoimi sprawami zdrowotnymi.

Dwie postaci dokumentacji – to warto zapamiętać

Rejestracja szczepień przeciwko grypie, ale także COVID-19, musi być obowiązkowo prowadzona w e-Karcie szczepień. Można do niej wprowadzić również dane o każdym innym szczepieniu (obligatoryjnym lub zalecanym).

Na podstawie wpisu do e-Karty szczepień zostanie wystawione elektroniczne zaświadczenie o wykonaniu szczepienia, widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu lub opiekuna ustawowego. Równocześnie nadal konieczne jest udokumentowanie szczepienia przez osobę, która je przeprowadziła w papierowej Książeczce Szczepień będącej częścią Książeczki Zdrowia Dziecka.

Aby dokonać wpisu do e-Karty szczepień, nie trzeba posiadać e-skierowania – wyjątkiem jest tu tylko szczepienie przeciwko COVID-19.

Rejestracja e-Karty szczepień w kilku kliknięciach

Do rejestracji szczepień innych niż COVID-19 służy w gabinet.gov.pl zakładka o nazwie „Szczepienia”. Dotychczas w tej sekcji możliwa była rejestracja szczepień przeciwko grypie oraz HPV. Obecnie jej funkcjonalność jest poszerzona o każdą procedurę szczepienna ze słownika ICD-9 (oprócz COVID-19, dla której jest osobna sekcja „Szczepienia COVID”). Pracownik może przeszukiwać słownik po kodzie lub fragmencie nazwy procedury.

Konieczne jest odnotowanie faktu przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego w podzakładce „Badanie kwalifikacyjne” lub w e-Karcie szczepienia. Na tym etapie pracownik medyczny z katalogu ICD-9 (ograniczonego do procedur szczepiennych) wskazuje, której procedury dotyczy badanie kwalifikacyjne oraz wprowadza pozostałe informacje m.in. czy pacjent jest zakwalifikowany lub jeśli nie, wprowadza wymagane w formularzu dane na ten temat.

Jeśli lekarz stwierdzi przeciwwskazania do przeprowadzenia obowiązkowego szczepienia ochronnego i odroczy wykonanie szczepienia oraz skieruje pacjenta na konsultację specjalistyczną do poradni, musi dodatkowo wystawić zaświadczenie o wykonaniu lekarskiego badania kwalifikacyjnego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1228 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - skutki nieprzemyślanych decyzji decydentów.

2 min czytania
W Sejmie o pielęgniarkach Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje wybrane wypowiedzi na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego?

2 min czytania
Pielęgniarki o obecnej sytuacji w pielęgniarstwie… W dniu 1 stycznia 2025 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuł redakcyjny pt….
Aktualności

Wykonywanie zawodu pielęgniarki to ogromny stres i zaburzony rytm dobowy. To powoduje liczne choroby.

2 min czytania
Pielęgniarka: po 11 latach pracy w zawodzie pielęgniarki – nieprzespanych nocnych zmianach – zmieniłam się nie do poznania. Jedna z pielęgniarek napisała…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: dla wielu z nas nocny dyżur to koszmar.