Równe traktowanie pielęgniarek i położnych
Konwent Województwa Małopolskiego zwrócił się z apelem o konieczność równego traktowania personelu poprzez ustalenie jednakowego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na takich samych stanowiskach i wykonywujących takie same obowiązki.
Ustawa z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, zobowiązała szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych przy zachowaniu określonych współczynników pracy.
Zmiany te spowodowały ogromne różnice w wynagrodzeniach z uwagi na wykształcenie pielęgniarek. Zgodnie z regulacją różnica wynagrodzeń wśród pielęgniarek i położnych może wynosić aż 2,5 tysiąca złotych i dotyczyć niemalże 1/3 personelu.
Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych
Wprowadzony podział powoduje niepotrzebne wewnętrzne konflikty wśród personelu mniej a bardziej wykształconym. Przede wszystkim jednak podział ten jest bardzo niesprawiedliwy dla pielęgniarek najbardziej doświadczonych, pracujących od dekad w zawodzie, a które to nie miały możliwości zdobycia tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty, a pomimo tego od lat z ogromnym zaangażowaniem dbają o pacjentów. Pielęgniarki pomimo różnic w wykształceniu, wykonują w większości przypadków dokładnie takie same czynności – co sprawia, że różnica w wynagrodzeniach w tym kontekście jest jeszcze bardziej niesprawiedliwa.
Należy pamiętać, że w perspektywie lat 80-tych i 90-tych poprzedniego wieku system kształcenia, wyglądał zupełnie inaczej niż ma to miejsce obecnie.
Zrównanie wynagrodzeń pielęgniarek z sekretarkami i opiekunami medycznymi
Ponadto sprzeciw powoduje także zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych. Niestety skutki podwyżek wynikających z ustawy są pokrywane przez NFZ wyłącznie do wysokości przewidzianej w ustawie, przez co ewentualne podniesienie wynagrodzenia dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem byłoby dla placówek znacznym obciążeniem finansowym.
Takie zróżnicowanie wynagrodzeń może spowodować niebezpieczeństwo konfliktu i destabilizacji szpitali, co jest szczególnym zagrożeniem w obecnej sytuacji pandemicznej.
Uzasadnienie:
Niestety strona samorządowa, nie miała możliwości opiniowania ani wypowiedzenia się co do wprowadzanych zmian na łamach Komisji Wspólnej i Rządu i Samorządu Terytorialnego. 10 maja 2021 r. zwróciliśmy się na łamach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST z pytaniem dlaczego projekt ustawy nie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz zapytaniem kiedy projekt ustawy trafi na Zespół celem uzgodnień. Projekt ten nigdy na rzeczony Zespół nie trafił, a został wprowadzony całkowicie z pominięciem opiniowania i uzgadniania w ramach KWRiST.
źródło: wartowiedziec.pl