Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych 2022 – liczba dofinansowanych miejsc szkoleniowych
W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia w obwieszczeniu ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2 525 miejsc szkoleniowych. Natomiast dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3 950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji w 2022 roku to 10 milionów PLN.
Na przykładzie poprzednich lat, można założyć, że miejsc dofinansowanych będzie znacznie więcej. Dlaczego? Ministerstwo zdrowia ogłasza przetargi na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji. Potencjalni organizatorzy składają deklaracje w zakresie kosztów jednego miejsca szkoleniowego. W 2020 roku najwyższa kwota za prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego, w postępowaniu przetargowym wynosiła 2 450 PLN. Najniższa 1 640 PLN. Efektem takiego stanu rzeczy są spore oszczędności, które zostają po rozdysponowaniu 2 525 miejsc szkoleniowych. Te oszczędności pozwalają na dofinansowanie kolejnych miejsc szkoleniowych. Tym sposobem w 2020 roku można było dofinansować nie 2 525 miejsc tylko 3 250. Zapewne sytuacja powtórzy się w 2022 roku.
Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych – kropla w morzu potrzeb
Z dofinansowanych specjalizacji korzystają tysiące pielęgniarek i położnych. W latach 2017 – 2019 dofinansowane szkolenia ukończyło 7 505 osób. Natomiast specjalizacje, które nie miały dofinansowania z ministerstwa zdrowia ukończyło ponad 23,5 tys. osób. Reasumując, tylko około 30% pielęgniarek odbywających szkolenia specjalizacyjne mogło skorzystać z bezpłatnych szkoleń specjalizacyjnych.
Jaka była sytuacja w powyższej kwestii w roku 2020 możemy się dowiedzieć ze sprawozdania przygotowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP).
Poziom zainteresowania pielęgniarek i położnych szkoleniami specjalizacyjnymi wynika z przepisów płacowych zawartych w ustawie o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych.
Z danych statystycznych podawanych przez CKPPiP wynika, że 3/4 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w latach 2018-19, posiadało wykształcenie wyższe pierwszego i drugiego stopnia. To zdecydowanie wpłynęło na wzrost liczebności grupy 7 w siatce płac – pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją. Natomiast NFZ informuje, że w grupie 7 – magister pielęgniarstwa lub położnictwa ze specjalizacją zaszeregowanych jest prawie 26 tys. osób.
Warto jeszcze odnotować znamienny fakt. W 2020 roku nie zostało wykorzystanych 325 dofinansowanych miejsc specjalizacyjnych. Powód? Organizatorzy wyłonieni w postępowaniu przetargowym na prowadzenie bezpłatnych specjalizacji odstępowali od podpisania umów z powodu braku naboru.
Wykaz bezpłatnych specjalizacji pielęgniarek i położnych w 2020 roku
Ostateczny wykaz dofinansowanych specjalizacji w 2022 roku zostanie ogłoszony przez ministra zdrowia w I kwartale 2022 roku, po konsultacjach z izbą pip.
Natomiast poniżej publikujemy wykaz dofinansowanych specjalizacji w 2020 roku.
1. Ochrona zdrowia pracujących
2. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
3. Pielęgniarstwo chirurgiczne
4. Pielęgniarstwo epidemiologiczne
5. Pielęgniarstwo geriatryczne
6. Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze
7. Pielęgniarstwo internistyczne
8. Pielęgniarstwo neonatologiczne
9. Pielęgniarstwo onkologiczne
10. Pielęgniarstwo operacyjne
11. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej
12. Pielęgniarstwo opieki paliatywnej
13. Pielęgniarstwo pediatryczne
14. Pielęgniarstwo psychiatryczne
15. Pielęgniarstwo ratunkowe
16. Pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek
17. Pielęgniarstwo rodzinne dla położnych