Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest adresatem wielu zapytań dotyczących wypłaty przez podmioty lecznicze zasiłków chorobowych oraz zasiłków chorobowych w ciąży, a także samych zasiłków macierzyńskich, w związku z dodatkami COVID-19.
Warto pamiętać, że długotrwałe zasiłki chorobowe wypłacane są przez ZUS. Natomiast zakład pracy wypłaca zasiłek przez pierwsze 33 dni. To stanowi duży koszt dla szpitali. W przypadku kiedy pielęgniarki lub położne miały lub nadal maja wypłacany dodatek w wysokości 50%, a następnie 100% wynagrodzenia zasadniczego.
Powyższa sytuacja powoduje znaczące koszty dla szpitali. Dlatego często szpitale udzielają pielęgniarkom i położnym, błędnych informacji, chcąc uniknąć wyższych kosztów osobowych.
Jednak argumentem za wypłaceniem wyższych zasiłków chorobowych i macierzyńskich przemawia argument, że od dodatków covidowych pielęgniarki i położne odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe i emerytalne.
Dlatego dodatki Covidowe zaskutkują na wypłacane przez ZUS – wyższe emerytury oraz wypłacaniem przez podmioty lecznicze wyższej średniej za urlop wypoczynkowy.
Dodatki podnoszą podstawę zasiłków macierzyńskich
Jedno z pytań do redakcji portalu brzmiało:
Witam, czy szpital może mieć swój regulamin i nie wliczać mi średniej z dodatku covid do wypłaty L4 ciążowe? Odpowiedzi w powyższej materii, należy zasięgnąć w ZUS-e.
Na stronie internetowej ZUS opublikowano następujący komunikat:
Na podstawie polecenia Ministra Zdrowia z dnia 1 listopada 2020 r., od tej daty osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych:
- wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
- udzielającym świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć,
- wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach przysługuje dodatek covidowy.
Dodatek covidowy przysługuje w wysokości 100% wynagrodzenia danej osoby, a jego maksymalna kwota to 15 000 zł.
Dodatek covidowy nie przysługuje za okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy w związku z nieobecnością w pracy z powodu pobierania zasiłków w razie choroby i macierzyństwa. Korzystania z urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego, okolicznościowego, odbywania kursów i szkoleń lub innej przyczyny. To oznacza, że pracownik nie zachowuje prawa do dodatku covidowego za okresy pobierania zasiłków. I dodatek ten powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków, w kwocie faktycznie wypłaconej.
źródło: ZUS – 12 marca 2021 roku