Stanowisko izby pielęgniarek w sprawie zakresu uprawnień pielęgniarek
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała w dniu 10 października 2023 roku stanowisko izby pip w sprawie podawania zamienników leków samodzielnie przez pielęgniarki i położne w warunkach lecznictwa stacjonarnego w świetle obowiązujących przepisów prawa.
Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku
Stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i wynikające z niego wnioski, są szokiem dla praktykujących pielęgniarek w obszarze lecznictwa zamkniętego. Przewraca do góry nogami wieloletnią praktykę w zakresie wykonywania zleceń lekarskich. Ubezwłasnowolnia pielęgniarkę. Doprowadzi do totalnej dezorganizacji w zakresie wykonywania zleceń lekarskich.
Przedmiotowe stanowisko oraz pytania skierowane do naczelnej izby pip zamieściliśmy w artykule pt. Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku.
Stanowisko izby pielęgniarek. Konsekwencje na wykonywanie praktyki zawodowej personelu pielęgniarskiego
Poniżej przedstawiamy hipotetyczne zdarzenie, którego przebieg jest determinowany stanowiskiem izby pielęgniarek w sprawie stosowania zamienników leków przez pielęgniarki.
Późnym popołudniem pielęgniarka przychodni odbiera telefon…
Pacjent : Dzień dobry, leczę się u doktora Zamiennik. Pan doktor w dniu dzisiejszym zalecił mi do stosowania APAP – 500 mg. Mam go brać 3 razy dziennie po jednej tabletce. Od dwóch dni mam silne bóle głowy.
Pielęgniarka – magister pielęgniarstwa, posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego:
Słucham w czym mogę pomóc?
Pacjent: Jestem w sklepie na zakupach w centrum handlowym. Planowałem wykupić lek APAP w aptece. Teraz stoję w kolejce do kasy. Znów zaczyna mnie boleć głowa. Widzę na półce z lekami Paracentamol Aurovitas. Sprawdziłem w komórce, że to jest zamiennik dla leku APAP. Czy mogę go zażywać zamiast APAP-u? Chciałem się skonsultować z lekarzem ale nie odbiera komórki. Widocznie pracuje jeszcze w przychodni.
Pielęgniarka: Niestety nie mogę panu pomóc w tej kwestii. Nie mam uprawnień do zamiany APAP-u na Paracentamol Aurovitas, bez uprzedniej konsultacji z doktorem Zamiennik.
Pacjent: rozumiem, czyli te dwa leki działają odmiennie?
Pielęgniarka: Nie. To są dwa leki, które zawierają paracentamol. Mają takie samo działanie. Mają tylko inną nazwę handlową.
Pacjent: Szczerze mówiąc nic nie rozumiem…
Pielęgniarka: Lekarz Zamiennik zalecił panu APAP. Ja nie mogę zmienić tego samodzielnie. Musi być na to zgoda lekarza. Moja izba zawodowa wydała stanowisko, z którego wynika, że może mi grozić odpowiedzialność zawodowa z tytułu samodzielnego zamiany APAP-u na Paracentamol Aurovitas.
Pacjent: Ok… wobec powyższego dziękuje i zadzwonię do doktora.
Pielęgniarka: Pozdrawiam i do zobaczenia w przychodni.
Pielęgniarka rozłączając połączenie usłyszała jeszcze w słuchawce jak pacjent mówi do swojej żony: ona jest jakaś nieogarnięta.