Dlaczego dziecko niespokojnie śpi?

3 min czytania
Aktualności
Dlaczego dziecko niespokojnie śpi?

Dziecko może mieć problemy ze snem z bardzo wielu powodów – od najbardziej błahych, jak choćby hałas czy światło, po bardziej złożone, wynikające z problemów zdrowotnych. Niespokojny sen dziecka to zwykle powód do niepokoju i problem dla wszystkich domowników. Aby pomóc dziecku spokojnie spać, warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny snu. Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Spis treści:

Dlaczego dziecko wybudza się w nocy?
Nocne koszmary u dziecka – jak pomóc maluchowi?
Kaszel w nocy u dziecka – co może być przyczyną?
Moczenie nocne – skąd się bierze?
Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Dlaczego dziecko wybudza się w nocy?

Im dziecko jest młodsze, tym częściej wybudza się w nocy. Dzieci około 1. roku życia powinny już przesypiać większość nocy. Zdarza się jednak, że nawet starszak wybudza się w nocy.

Powodów może być dużo. Zdrowe niemowlęta zazwyczaj budzą się nocą z powodu uczucia głodu i/lub potrzeby wymiany przemoczonej pieluszki. Czasami przyczyną wybudzania się są niesprzyjające warunki – nieodpowiednia temperatura w sypialni, brak zaciemnienia, hałas. Powodem może być także ból pojawiający się m.in. przy ząbkowaniu.

Czynnikiem sprzyjającym problemom ze snem może też być nasilony kaszel w nocy u dziecka. Spokojny sen zaburzają także problemy z brzuszkiem, takie jak kolki niemowlęce czy zaparcia. Wielu rodziców zauważa, że dziecko częściej wybudza się w nocy podczas skoków rozwojowych.

Zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych, do spokojnego snu niezbędna jest odpowiednia jego higiena. Pory snu powinny być stałe, a drzemki dostosowane do potrzeb maluszka. Jeśli dziecko wybudza się w nocy, warto unikać popołudniowych drzemek lub nadmiernego przemęczania w ciągu dnia.

Nocne koszmary u dziecka – jak pomóc maluchowi?

Jedną z możliwych przyczyn problemów ze snem są nocne koszmary u dziecka, które mogą być przyczyną niespokojnego snu u dzieci po 1. roku życia. Dziecko budzi się wtedy z krzykiem lub płaczem, wołając rodziców. Przyczyna koszmarów nie jest do końca poznana. Najprawdopodobniej u dzieci, tak jak u dorosłych, nocne koszmary są skutkiem przeżywanych emocji. Większe ryzyko występowania koszmarów sennych jest u dzieci, które rosną w domu z problemami, a także oglądających filmy akcji czy grających w gry zawierające sceny przemocy. Częściej także dotykają dzieci, które śpią w osobnym pokoju. Koszmary mogą być efektem lęku i odczuwanego niepokoju.

Niestety, koszmary mogą nawracać. Jeśli utrudniają zdrowy sen dziecka oraz jego prawidłowy rozwój, można skonsultować się z psychologiem, który poszuka przyczyny złych snów. Nie powinno się dopuszczać, aby dziecko zmagające się z koszmarami grało w brutalne gry, oglądało filmy zawierające sceny przemocy lub słuchało książek o podobnej tematyce.

Kaszel w nocy u dziecka – co może być przyczyną?

Jedną z częstszych przyczyn niespokojnego snu jest kaszel pojawiający się w nocy u dziecka. Może być spowodowany infekcją dróg oddechowych lub występować w przebiegu refluksu przełykowo-żołądkowego czy alergii (nadreaktywność oskrzeli). Szczekający kaszel w nocy występuje w przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani (KRUP). Możliwych przyczyn kaszlu w nocy u dziecka jest wiele i wymagają one diagnostyki, szczególnie gdy nie towarzyszą mu inne objawy wskazujące na przechodzoną obecnie infekcję dróg oddechowych.

Moczenie nocne – skąd się bierze?

Dzieci śpią niespokojnie z powodu m.in. mokrych pieluszek. U starszych dzieci może występować moczenie nocne, które utrudnia spokojny sen malucha. W zależności od wieku dziecka podzielić można je na moczenie pierwotne i wtórne. Jeśli dziecko miało już tzw. „suche noce”, moczenie określane jest jako wtórne. Wśród przyczyn moczenia się w nocy wymieniane są m.in.:

  • duże ilości płynów wypijanych na noc,
  • mała pojemność pęcherza,
  • zaburzenia czynnościowe dróg moczowych,
  • czynniki psychogenne.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Aby dziecko spokojnie przesypiało noce i wysypiało się, warto stosować zasady higieny snu. Pomieszczenie, w którym dziecko śpi, powinno być wywietrzone i nieprzegrzane. W miarę możliwości warto nawilżać powietrze w pokoju. Strój dziecka do snu powinien być dostosowany do temperatury sypialni. Przed snem nie powinno się podawać dziecku dużych ilości płynów.

Ważne jest, by dziecko miało stałe pory snu, których nie należy drastycznie zmieniać. Zbyt długie drzemki w ciągu dnia mogą prowadzić do wybudzania się w nocy, a w efekcie do nieefektywnego snu. Aby sen dziecka był spokojny, należy przede wszystkim zadbać o jego komfort. Ważne może być wszystko – uwierający guzik od piżamki, cień firanki na ścianie układający się w jakiś „straszny” obraz, odgłos stukania etc.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Protest związku pielęgniarek – średnio 3,3 osoby z jednego szpitala.

2 min czytania
Związek pielęgniarek mieni się powiernikiem personelu pielęgniarskiego. A w roku 2017 zgodził się na „skrzywdzenie najstarszych i najbardziej doświadczonych koleżanek”… W dniu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek powinien jednakowo reprezentować pielęgniarki.

2 min czytania
„Pani przewodnicząca Ptok podzieliła pielęgniarki na lepsze i gorsze. W związku z tym działa na naszą szkodę co chyba jest niezgodne z…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Które pielęgniarki dały się nabrać?

3 min czytania
Wyliczanka dokonana przez związek pielęgniarek to piękne podsumowanie skuteczności… działalności związkowej pani Krystyny Ptok. Media donoszą: „19 listopada jedziemy walczyć o nasz…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Płace pielęgniarek – kolejny pomysł z piekła rodem.