"Demontują" tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

3 min czytania
AktualnościGazeta nr 1/2016

 

 

Niepewny dodatek brutto brutto

Paradoksalnie tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych, które spotkały się z ogromną krytyką naszego środowiska zawodowego, wywołują coraz większe emocje. Od tak skrajnych, że teraz pielęgniarki i położne będą zarabiać więcej niż lekarze, do opinii, że są one niekonstytucyjne, naruszają ład prawny, społeczny i pracowniczy. Poniżej publikuję kalendarium zdarzeń.

13 października 2015 roku – W ramach konsultacji publicznych do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych Pracodawcy RP zgłosili swoje uwagi. Poniżej cytuję fragment zgłoszonych uwag:
„[…] Wielu świadczeniodawców odpowiedzialnie podchodzi do wynagradzania personelu pielęgniarskiego i oferuje im bardzo dobre wynagrodzenie. Podmioty te wg naszej wiedzy nie były zainteresowane środkami z NFZ, gdyż ich przyjęcie oznaczałoby,
że wynagrodzenie pielęgniarek przewyższyłoby wynagrodzenie lekarzy […]”.

9 listopada 2015 roku – NSZZ “Solidarność” zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie w sprawie tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Wniosek został zarejestrowany pod numerem Tw 26/15. Obecnie ma status „w toku”. Jest to etap wstępny, w którym dokonywana jest ocena, czy wniosek spełnia wymogi formalne i może być rozpatrywany przez Trybunał.

1 grudnia 2015 roku – Minister zdrowia na posiedzeniu sejmowej
komisji zdrowia powiedział: “[…] Jestem między młotem i kowadłem, bo jedni mówią: utrzymać, a drudzy mówią: za nic w świecie – mówię o rozporządzeniu w sprawie podwyżek. Otóż chcę zadeklarować, że porozumienie z pielęgniarkami w kwestii podwyżek musi być podtrzymane, natomiast zapisana w rozporządzeniu droga do tych podwyżek nie jest jedyna. Zdaję sobie sprawę z tego – są takie sygnały – że jakby to ktoś zaskarżył, to mogłoby się okazać, że to rozporządzenie zostało przyjęte niezgodnie z procedurą, że jest sprzeczne z konstytucją lub innymi przepisami. Gdyby więc tak było, to nie znaczy, że należy się wycofać z podwyżek. Bardzo mocno to deklarujemy. Jeszcze raz deklaruję to, że widzę możliwość rozwiązania tego problemu całościowo. Chciałbym do tego doprowadzić, oczywiście we współpracy z reprezentacją pracowników, w tym także pielęgniarek”.

14 grudnia 2015 roku – posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. W komunikacie z tego posiedzenia informowano:
„[…] Rozporządzenie podwyżkowe pomija niektóre grupy zawodowe oraz narusza ład finansów publicznych. W opinii NSZZ Solidarność i OPZZ wymaga ono pilnej nowelizacji. Ponadto było uzgadniane z naruszeniem zasad dialogu społecznego poprzez prowadzenie negocjacji z pominięciem niektórych związków zawodowych, w skład których wchodzi ta grupa pracownicza […]”.

15 grudnia 2015 roku – Spotkanie ministra zdrowia z przedstawicielami pracowników sektora ochrony zdrowia poświęcone wynagrodzeniom. W komunikacie na stronie ministerstwa czytamy: “[…] Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował podczas dyskusji, że zlecony został raport dotyczący wynagrodzeń pracowników w systemie ochrony zdrowia w innych krajach Unii Europejskiej. Zapowiedział także kolejne spotkania, na których omawiane będą założenia do rozwiązań systemowych w zakresie wynagrodzeń. Najbliższe zostało wyznaczone na przełom stycznia i lutego przyszłego roku […]”.
Natomiast na stronie internetowej OPZZ w szerszej informacji z tego spotkania czytamy: “[…] Przypomnijmy, że oba rozporządzenia płacowe, przyznające grupie zawodowej pielęgniarek i położnych podwyżki, od czasu ich wejścia w życie budzą
poważne kontrowersje prawne, a w praktyce są źródłem niepokojów społecznych w podmiotach leczniczych”.
Z kolei w informacji z tego samego spotkania opracowanej przez NSZZ “Solidarność” czytamy: “[…] Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili, iż utrzymanie rozwiązań zapisanych w wyżej wymienionym rozporządzeniu nie jest możliwe, rozwiązanie to – jak ocenił Jarosław Lange, członek Rady z NSZZ Solidarność, w trakcie Rady Dialogu Społecznego – narusza ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy […]”.

(mm)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8544 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
Komentarze