„Dajmy tam pielęgniarki bo lekarze nie chcą tam pracować.”

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
„Dajmy tam pielęgniarki bo lekarze nie chcą tam pracować.”

Która pielęgniarka chętna do takiej pracy?

Pod wypowiedzią pana posła zapraszamy użytkowników pielegniarki.info.pl do oddania głosu w sondzie. W tej sposób czytelnicy portalu mają możliwość odnieść się do pomysłu pana posła, który zaprezentował na posiedzeniu sejmowych komisji: do Spraw Dzieci i Młodzieży oraz Zdrowia, obradujących w dniu 9 października 2024 roku.

Poseł Patryk Wicher (PiS):

I ostatni temat, najważniejszy w tej mojej wypowiedzi i nowy. Oczywiście terapia uzależnień jest istotna, oddziały detoksu są bardzo istotne, natomiast wielki problem jest z izbami wytrzeźwień. Powiem to na przykładzie Nowego Sącza. Prezydent Nowego Sącza zamknął izbę wytrzeźwień, co spowodowało, że wszystkie osoby nietrzeźwe oblegają teraz SOR lokalnego szpitala blokując go, ponieważ prezydent powiedział, że utrzymanie izby wytrzeźwień jest drogie.

Dlatego uważam, że powinniśmy systemowo dać powiatom obowiązek tworzenia wspólnych izb wytrzeźwień – oczywiście chciałoby się, by instytucje te nie musiały być tworzone, ale jednak – żeby nie dociążać lokalnych SOR-ów, bo teraz jest tak, że policja zawozi te osoby na SOR-y, jeśli nie ma w pobliżu izby wytrzeźwień albo nie mają adresu zamieszkania, albo rodzina nie przyjmie, albo są agresywne.

W związku z tym trzeba to rozważyć, bo SOR-y są drogie.

Nie wiem, czy państwo wiecie, że tam jest wymóg lekarza. Po co mamy – przepraszam – usadzić lekarza o wysokich kwalifikacjach, kiedy triażu na SOR-ach dokonują ratownicy lub pielęgniarki. Można byłoby obniżyć te wymagania.

Nikt nie chce tam pracować, taka też jest prawda. Lekarze odmawiają. Bierze się lekarzy emerytów albo fikcyjnych lekarzy.

Tak więc naprawdę, panie ministrze, proszę ministerstwo o rozwagę, żeby zreformować system izb wytrzeźwień, żeby ułatwić ich tworzenie, ich prowadzenie, obniżyć koszty, a także dać pewien oblig, bo naprawdę cierpi wiele szpitali powiatowych, i nie tylko, ponieważ SOR jest oblegany…

źródło: sejm.gov.pl

Czy podjęłabyś pracę na izbie wytrzeźwień, w której nie ma lekarza?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8499 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 300 pielęgniarek posiada tę specjalizację. 

2 min czytania
Około 0,2% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.  0,3 tysiąca…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka: na tych oddziałach faktyczna obsada wynosi 0,4 - 0,5 pielęgniarki na pacjenta.

4 min czytania
Skutki braku wyegzekwowania zapisów porozumienia przez izbę i związek pielęgniarek, które zostało zawarte z ministrem zdrowia i prezesem NFZ w 2018 roku……
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wygrały w II instancji. Szpital wypłacił im odszkodowania.

2 min czytania
Sądy I i II instancji nie miały jakichkolwiek wątpliwości W dniu 14 październiku 2024 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił apelację pozwanego…
Komentarze