Czy pielęgniarka z grupy 6 stanowi zagrożenia dla pacjenta?

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Czy pielęgniarka z grupy 6 stanowi zagrożenia dla pacjenta?

Nowe w pielęgniarstwie: podział w siatce płac już nie wystarczy? Teraz jest kreowany podział na pielęgniarki wykształcone i niewykształcone

W kontekście postępowania pracodawców wobec pielęgniarek z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac mamy napiętą sytuację w wielu podmiotach leczniczych. Pielęgniarki, które uważają, że powinny zostać zaszeregowane do grupy 2 są degradowane do grupy 5. Poniżej przytaczamy fragment dyskusji pomiędzy dwoma działaczami związku pielęgniarek OZZPiP. Rozmawiają Dorota Romek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego oraz Renata Krentusz, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Materiał wideo z rozmową został wyemitowany w dniu 6 stycznia 2023 roku na Facebooku związku pielęgniarek.

Renata Krentusz:

(…) Pracownicy nie powinni być też karani za to, że się dokształcają, szkolą, podnoszą swoje kwalifikacje, bo to się przekłada na jakość świadczonych usług, na świadomość, na odpowiedzialność, na nowoczesne metody leczenia, które się wnosi w ramach podnoszenia kwalifikacji. Także uważam, że wszyscy pracownicy powinni być szanowani. Tutaj też warto zwrócić uwagę na to, że zarówno personel medyczny jak i niemedyczny, w szczególności lekarze i pielęgniarki pracują z człowiekiem chorym, który ma prawo do godnych warunków leczenia z nowoczesnym standardem leczenia, procedurami, jest to też możliwe dzięki temu, że pracownicy się szkolą, kształcą – zarówno personel lekarski jak i pielęgniarski i każdy inny.

Dorota Romek:

Tutaj jest jeszcze Karta Praw Pacjenta, gdzie pacjent ma prawo oczekiwać tej opieki i udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, więc rozwijanie się personelu medycznego, podnoszenie kwalifikacji to jest kluczowe dlatego, żeby faktycznie ta medycyna się rozwijała i żeby pacjenci byli coraz zdrowsi.

Koniec fragmentu powyższej dyskusji.

Działacze związku pielęgniarek – pacjent ma prawo do opieki zgodnie z aktualną wiedzą medyczną

Powyższy dialog działaczy OZZPiP zawiera bardzo niebezpieczną narrację.

Otóż związek chce przekazać taką oto wizję sytuacji, kiedy pielęgniarki z grupy 2 są degradowane do grupy 5. W związku z tym, pielęgniarki odejdą z pracy w danym szpitalu i podejmą zatrudnienie w innym podmiocie leczniczym, gdzie ich kwalifikacje zawodowe zostaną docenione i zostaną zaszeregowane do grupy 2.

Jaki los czeka w takim razie pacjentów szpitala, z którego odejdą pielęgniarki z kwalifikacjami grupy 2?

Straszny! Dlaczego? Bo w tym podmiocie leczniczym zostaną pielęgniarki z grupy 6. Czy one się szkolą? Czy jak zostaną tylko one to pacjent będzie miał zagwarantowane prawo do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną?

Oczywiście wszystkie praktykujące pielęgniarki wiedzą, że niezależnie od zaszeregowania do danej grupy w siatce płac, ich kompetencje zawodowe często są takie same. Mają taki sam zakres obowiązków i uprawnień zawodowych.

Dla przykładu podajemy ustawowe wymogi kwalifikacyjne wobec pielęgniarki szkolnej:

Art. 5. 1. Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania to pielęgniarka, która:
1) posiada tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa lub
2) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania, lub
3) ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania, lub
4) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego zdobyty po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego rozpoczętego po dniu 23 sierpnia 2015 r., lub
5) odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego

Jak powyższe ma się do podziału pielęgniarek na 3 grupy, który zaproponował związek pielęgniarek w 2016 roku? Jak to się ma do kwalifikacji obecnie określonych dla grupy 2 w siatce płac pielęgniarek? Czy mamy wymóg jednoczesnego posiadania tytułu magistra i specjalisty? Czy w siatce płac – w katalogu wymaganych kwalifikacji – widnieje „kurs kwalifikacyjny”? A właśnie w tym obszarze ochrony zdrowia pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym posiada uprawnienia takie same jak osoby z tytułem magistra lub specjalisty.

Siatka płac sobie a wymogi kwalifikacyjne sobie. To jest przykład na radosną twórczość urzędników i związku pielęgniarek. Skutek – chaos płacowy w podmiotach leczniczych. Skłócenie personelu pielęgniarskiego.

Dlatego dzielenie pielęgniarek na te z „magistrem i specjalizacją” i na inne pielęgniarki – nie ma najmniejszego uzasadnienia. To sztuczny podział nie mający nic wspólnego z realiami wykonywania praktyki zawodowej. Dlaczego związek pielęgniarek sugeruje, że pielęgniarki z grupy 6 to osoby, które nie podniosły swoich kwalifikacji zawodowych? Takiej narracji mówimy STOP.

Drodzy pacjenci. Pielęgniarki ze wszystkich grup siatki płac posiadają te same kompetencje zawodowe. Pielęgniarki z grupy 6 nie stanowią dla was zagrożenia. Wykonują praktykę zawodową zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8572 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek powołała komisję ds. odznaczeń i medali. 

1 min czytania
Treść uchwały naczelnej izby pielęgniarek.  Uchwała Nr 127/VIII/2024Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnychz dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Komisji Nominacyjnej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie godzinowe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia w Kątach Wrocławskich zatrudni od zaraz pielęgniarkę/ pielęgniarza. Forma zatrudnienia i wynagrodzenie: Twój zakres obowiązków: Wymagania: Oferowane:…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji.

2 min czytania
Pan dyrektor z MZ nie mówi o określeniu poziomu kompetencji zawodowych dla 70% pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w szpitalnych oddziałach. Przypadek?…
Komentarze
×
AktualnościBadania w pielęgniarstwie

Jak często pielęgniarki są wyczerpane pracą - fizycznie i psychicznie.