Czy od słuchawek może boleć ucho i jak sobie pomóc w tej sytuacji?

4 min czytania
Aktualności
Czy od słuchawek może boleć ucho i jak sobie pomóc w tej sytuacji?

Na co dzień wiele osób korzysta ze słuchawek – dousznych i nausznych. Dzięki nim można słuchać muzyki, rozmawiać przez telefon czy uczestniczyć w wideokonferencjach. Słuchawki są bez wątpienia dużym ułatwieniem, ale równocześnie pewnym zagrożeniem dla zdrowia naszych uszu. Dlaczego?

Czy słuchawki mogą doprowadzić do bólu ucha?

Do laryngologów często zgłaszają się pacjenci skarżący się na ból ucha. Po zbadaniu tego narządu otoskopem można stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia jego wewnętrznych struktur. Dolegliwości mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest korzystanie ze słuchawek, zwłaszcza przez długi czas.

Już samo noszenie tego typu akcesoriów, nawet bez włączania muzyki, może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia ucha. Długotrwałe trzymanie w nim słuchawek, zwłaszcza dousznych, może powodować dyskomfort, a z czasem także i ból. Dolegliwości te wynikają z ucisku wywieranego na ucho. Przy noszeniu słuchawek wkładanych do kanału słuchowego może dojść do mikrootarć, które sprzyjać będą wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do tkanek ucha. Inną konsekwencją tego stanu bywa gromadzenie się nadmiaru woskowiny w kanale słuchowym. Czynniki te sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego ucha.

Słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach powodować może uszkodzenie słuchu i urazy akustyczne, czyli odbiorcze uszkodzenia narządu słuchu spowodowane hałasem o dużym natężeniu. Jeśli wynosi on ponad 130 dB, mówi się o urazie akustycznym ostrym prowadzącym do tragicznego w skutkach upośledzenia słuchu. Uszkodzeniu ulega wówczas element ucha wewnętrznego – narząd Cortiego. Czasami może też dojść do pęknięcia błony bębenkowej.

Słuchawki douszne w szczególności mogą powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia uszu. Wszystko przez to, że przekazują dźwięki bezpośrednio do ucha.

Jak łagodzić objawy bólu ucha od słuchawek?

Dolegliwości bólowe, które są skutkiem długotrwałego noszenia słuchawek, mikrourazy oraz słuchanie głośnej muzyki, można łagodzić doraźnie. Konieczne jest jednak zaprzestanie korzystania ze słuchawek przynajmniej na jakiś czas. W przyszłości trzeba też lepiej dopasować ich model do kształtu i budowy ucha, aby nie powodował on urazów mechanicznych. Warto też zamienić formę douszną na nauszną, która jest bezpieczniejsza.

Jeśli ucho boli, pojawia się swędzenie i obrzęk przewodu słuchowego czy objawy stanu zapalnego ucha zewnętrznego, można złagodzić sytuację poprzez zastosowanie preparatów, takich jak krople do uszu LIX. To wyrób medyczny, zawierający glicerol o właściwościach higroskopijnych, co ułatwia wysuszenie tkanek. Redukuje obrzęk kanału słuchowego i uśmierza dolegliwości bólowe dzięki zawartości lidokainy o właściwościach powierzchniowo znieczulających. Jednocześnie zmiękcza woskowinę, ułatwiając jej usunięcie z ucha.

W przypadku gdy nie mamy pewności, czy ból ucha wynika z noszenia słuchawek i słuchania głośnej muzyki, albo objawy zapalenia nie ustępują, warto wybrać się do lekarza specjalisty.

Jak dopasować słuchawki do uszu?

Nie jest tak, że kategorycznie nie można korzystać ze słuchawek bez narażania uszu na uszkodzenie. Aby uniknąć jednak urazów mechanicznych, zapalenia ucha czy też innych konsekwencji zdrowotnych warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Wybrać słuchawki nauszne, zamiast dousznych, które bezpośrednio przekazują dźwięki do ucha.
  • Wybrać słuchawki, które będą w odpowiedni sposób izolować dźwięki z otoczenia, dzięki czemu nie trzeba będzie niepotrzebnie podgłaśniać słuchanej muzyki.
  • Zmniejszać natężenie dźwięku w słuchawkach – słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach, zwłaszcza dousznych, może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
  • Unikać korzystania ze słuchawek przez długi czas – jeśli to możliwe, słuchaj muzyki przy użyciu zwykłych głośników, ale w tym przypadku dbaj również o zmniejszone natężenie dźwięku płynącego ze sprzętu grającego.
  • Pamiętać o higienie – słuchawki powinny być regularnie czyszczone, aby uniknąć gromadzenia się na nich drobnoustrojów mogących doprowadzić do infekcji.

Nie należy lekceważyć bólu ucha, świądu, pieczenia czy zmniejszenia zdolności słuchowych. Warto od razu wybrać się do lekarza laryngologa, co może pozwolić na wczesne wykrycie problemu.

LIX

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/110217,urazy-akustyczne
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0030665707704663

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czy pielęgniarki oddziałowe układają świąteczny grafik patrząc, kto pracował w poprzednich latach?

1 min czytania
Grafiki pielęgniarek na Święta i Sylwestra Czy wasze pielęgniarki oddziałowe układają grafiki patrząc jak kto pracował w poprzednich latach. Czy na oddziale…
Komentarze