do Ministra Zdrowia
w sprawie studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych
Konieczność dostosowania przepisów normujących system kształcenia pielęgniarek do wymogów unijnych poskutkowała wprowadzeniem, jako jednego z etapów kształcenia pielęgniarek i położnych, studiów pomostowych. Zgodnie z normami prawnymi samorządy straciły możliwość organizowania kształcenia kadry pielęgniarskiej na poziomie szkół policealnych, prawo unijne wymaga bowiem ukończenia studiów przez adeptki pielęgniarstwa. Do uznania kwalifikacji pielęgniarek przez UE potrzeba 4600 godzin praktyk zawodowych oraz trzech lat kształcenia. Z oświadczenia w sprawie studiów pomostowych, wydanego przez Ministerstwo Zdrowia, wynika, iż nie są one obowiązkowe, a dyplomy i świadectwa uzyskane w poprzednich systemach kształcenia nie tracą ważności na terenie naszego kraju. Sprawę studiów pomostowych należy jednak rozpatrywać w kontekście uznawalności kwalifikacji polskich pielęgniarek i położnych w innych krajach Wspólnoty. Obecnie, zgodnie z zapisami dyrektyw europejskich uznawane są kwalifikacje pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł licencjata lub magistra. W świetle takich zapisów kwalifikacje zawodowe absolwentek liceów medycznych, nawet tych z wieloletnim stażem pracy, nie będą uznawane poza granicami Polski. Podjęcie trzyletnich studiów licencjackich lub studiów zawodowych tzw. pomostowych umożliwia zdobycie wyższego wykształcenia przez pielęgniarki posiadające świadectwa ukończenia szkoły średniej, a w efekcie dostosowanie starego systemu kształcenia kadry pielęgniarskiej do wymogów unijnych.
Warto nadmienić, że komisja Europejska wyraziła zgodę na wykreślenie daty granicznej naboru na studia pomostowe. To, w powszechnej opinii środowiska pielęgniarek i położnych, bardzo korzystny zapis, pozwalający na organizowanie studiów zawodowych do czasu wygaśnięcia zainteresowania nimi przez potencjalnych studentów.
W związku z powyższym pytam:
1) Czy resort zdrowia planuje wykreślenie z obecnie obowiązującego porządku prawnego zapisu dotyczącego daty ostatniego naboru na studia podyplomowe?
2) Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło starania o skrócenie czasu kształcenia na poziomie studiów zawodowych (pomostowych) dla pielęgniarek i położnych?
Beata Małecka-Libera
Poseł na Sejm RP
dn. 05 maja 2008 r.
Zobacz także:
Aktualności według działów – studia pomostowe
Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe
Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – STUDIA POMOSTOWE
Raport Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych – Dofinansowne studia pomostowe 2008/2009.
Prezentacja na mapie Polski uczelni kształcących na studiach pomostowych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w roku akademickim 2008/2009.
Prezentacja na mapie Polski uczelni kształcących na dofinansowanych studiach pomostowych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w roku akademickim 2008/2009.