Co z kontraktami pielęgniarek w szpitalach.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Co z kontraktami pielęgniarek w szpitalach.

Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych

Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku

Poseł Marcelina Zawisza:

Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze!
Mówimy tutaj o patologicznej sytuacji, gdy wykorzystując ustawę o minimalnych wynagrodzeniach, pracownikom zmienia się miejsce pracy – z salowej np. na pracownika higieny szpitalnej. Kiedy pracownicy nie godzą się na tego typu działania, dostają informację od dyrektora, że w związku z tym na ich miejsce zostanie wprowadzona firma zewnętrzna, tzw. outsourcing. To jest patologiczna sytuacja, która prowadzi do tego, że ustawa, która miała gwarantować podwyżki dla medycznych i niemedycznych pracowników ochrony zdrowia, jest omijana.

Dlatego nasze pytanie brzmi: Co robicie, żeby naprawić tę sytuację? Bo ja rozumiem, że te historyczne podwyżki, o których pan minister mówi, nie dotyczą tych pracowników, bo oni nawet jeżeli dostaną teraz podwyżkę, to nie będą dostawali podwyżek systemowo.

W związku z tym mam dwa pytania: Czy planowana jest nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, tak żeby chronić tych pracowników, którzy są najbardziej wrażliwi, czyli pracowników niemedycznych?

I drugie: Czy planowane jest przygotowanie jakichś zmian legislacyjnych mających na celu uniemożliwienie wprowadzenia outsourcingu w placówkach ochrony zdrowia, tak żeby zaprzestano szantażu pracowników niemedycznych, że na ich miejsce zostanie wprowadzona zewnętrzna firma? Dziękuję.

Czy ministerstwo zdrowia planuje zmiany w ustawie o wynagrodzeniach pielęgniarek

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

Dziękuję bardzo serdecznie za to dodatkowe pytanie. Sama ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia nie jest podstawą do zmiany warunków pracy i płacy. Ten stan musi być obiektywny, musi wynikać z obiektywnych przyczyn i za każdym razem jest indywidualnie oceniany przez inspekcję pracy, ewentualnie później przez sąd pracy.

Jeśli chodzi o prace nad tą ustawą, to tak jak powiedziałem, w ministerstwie pracuje Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia i ta ustawa jest jedną z tych, które za każdym razem negocjujemy. Rozmawiamy na temat ewentualnych ulepszeń, jak również za każdym razem monitorujemy zasady wdrażania tej ustawy. Tak jak wcześniej mówiłem, w tej ustawie dopiero od 2 lat są dokonywane bardzo istotne zmiany, także w tym zakresie właśnie ten zespół trójstronny bardzo mocno to monitoruje i zawsze wszystko uzgadnia.

Nie możemy powiedzieć, czy będą jakieś zmiany, bo cały czas w tym zespole te analizy są przeprowadzane. Jeśli chodzi dodatkowo o środki, które pracodawcy posiadają, to Ministerstwo Zdrowia przygotowało jednolitą płatność dla wszystkich podmiotów leczniczych, żeby właśnie tam pracodawcy mieli zdecydowanie większą możliwość zatrudnienia takich pracowników, jakich potrzebują.

Wiceminister zdrowia o pielęgniarkach zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych

Padło znowu pytanie o to, czy będzie zakazany outsourcing. Nie są prowadzone prace w tym kierunku, żeby pracownik mógł wykonywać pracę tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę, żeby miał być wprowadzony zakaz umów cywilno-prawnych w podmiotach szpitalnych. Wiemy, że dotyczy to nie tylko pracowników działalności pomocniczej, czasami są to firmy zewnętrzne. Są to firmy, które monitorują wyroby medyczne w szpitalu, dokonują kalibracji różnych rzeczy. To są przeważnie umowy cywilno-prawne, nie są to umowy o pracę. Dotyczy to specjalistów czy czasami wysoko wykwalifikowanych informatyków, w związku z czym nie planujemy tego zmieniać, zresztą część lekarzy, część pielęgniarek, wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego również nie zawsze jest zatrudniona na umowę o pracę i to jest zawsze decyzja dwóch stron. Dziękuję bardzo serdecznie.

źródło: sejm.gov.pl

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.nfo.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8554 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: "obowiązków wciąż przybywa", a pielęgniarek ubywa.

1 min czytania
Pielęgniarka o rzeczywistości zawodowej Poniżej cytujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek na temat obciążeń związanych z pracą zawodową. My pielęgniarki wiemy, jak prowadzić…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Lekarz zlecił pielęgniarce podanie kroplówki z 10 ml 10% NaCl. Co zrozumiała pielęgniarka?

3 min czytania
Orzecznictwo – praktyka zawodowa W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, Redakcja publikujeuzasadnienie do wyroku Sądu Apelacyjnego (…). Intencją opublikowania poniższych…
AktualnościPielęgniarki z UkrainySzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – zmiany w studiach pomostowych.

2 min czytania
MZ – przedmiotowa regulacja przyczyni się do utrzymania w polskim systemie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych… Ministerstwo zdrowia zapowiada wdrożenie w życie…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.