Interpelacja w sprawie zmian przepisów dotyczących pielęgniarek i położnych
Szanowny Panie Ministrze,
zwróciły się do mnie zaniepokojone nadchodzącymi zmianami po 31 grudnia 2024 roku, pielęgniarki i położne zrzeszone w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy.
Obawy budzi zapowiadana modyfikacja systemu finansowania i podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju Podstawowa Opieka Zdrowotna.
Zgodnie z nową ustawą zespół POZ będzie tworzył lekarz POZ, który będzie koordynatorem, oraz pielęgniarka i położna POZ. Zaproponowane w ustawie rozwiązanie pozbawia pacjenta możliwości wyboru pielęgniarki i położnej POZ, ponieważ wybierając lekarza POZ będzie musiał automatycznie zaakceptować pielęgniarkę i położną, która pracuje w Zespole z wybranym lekarzem.
Przepisy nie precyzują zasad na jakich samodzielne podmioty pielęgniarskie i położnicze będą mogły wchodzić w zespoły POZ, a równocześnie art.33 rozdział 6 przywołanej ustawy o POZ mówi o tym, że oświadczenie woli świadczeniobiorców o wyborze świadczeniodawcy nietworzącego zespołu POZ tracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 roku.
Pielęgniarki i położne wykonujące praktykę zawodową w formie własnej działalności gospodarczej mogą zostać bez pracy
Wielka rzesza samodzielnych podmiotów pielęgniarskich i położniczych w całej Polsce, które prowadzą swoje firmy za 1,5 roku mogą pozostać bez pracy.
Panie Ministrze, uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania :
1. Czy Rząd przewiduje uregulowanie i opracowanie zasad prawnych na jakich samodzielne podmioty pielęgniarek i położnych będą mogły wchodzić w zespoły POZ ?
2. Jakie propozycję przewiduje Rząd dla pielęgniarek i położnych prowadzących indywidualne praktyki?
3. Na jakich zasadach pacjent będzie mógł dokonać wyboru pielęgniarki i położnej w POZ ?
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji portalu.
Monika Falej
Posłanka na Sejm RP
5 kwietnia 2023 roku
źródło: biuro poselskie autorki interpelacji