Sprawą zainteresowało 50 tys. pielęgniarek, które zamieściły ponad 250 komentarzy.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który wywołał ponad 250 komentarzy. Post dotarł do 50 tys. użytkowników.
Szukając odpowiedzi na zadane pytanie internety podsunęły nam stronę, na której podjęto poruszoną problematykę. Poniżej cytujemy znalezione treści. Szkoda, że w niniejszym materiale nie odniesiono się do uprawnień zawodowych pielęgniarki lub położnej LM i SM, których zarobki według obowiązującego prawa są o 30% niższe od innych pielęgniarek.
Różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia
Studia na kierunku pielęgniarstwo dzielą się na studia licencjackie (I stopnia) oraz studia magisterskie (II stopnia). Pierwszy etap, czyli studia licencjackie, trwają 3 lata, czyli sześć semestrów. Po ich ukończeniu student uzyskuje prawo do wykonywania zawodu. Z kolei studia magisterskie (inaczej studia II stopnia) trwają 4 semestry. Po obronie pracy magisterskiej student uzyskuje tytuł magistra pielęgniarstwa. Jakie konkretnie są różnice w uprawnieniach między pielęgniarką, która ukończyła studia licencjackie a taką, która kończy studia magisterskie?
Uprawnienia pielęgniarki I stopnia
Dotyczy pielęgniarek, które mają tytuł licencjata, zdobywały doświadczenie przez minimum 3 lata, odbyły około 4600 godzin kształcenia zawodowego. Na tym kierunku studenci uczą się, jak sprawować opiekę pielęgniarską, jak wdrażać ocenę postępowania profilaktycznego oraz leczniczego w zakresie zdrowia. Podczas zajęć rozwijana jest wiedza z zakresu podstaw metodologii badań. Student uczy się postaw etycznych, zawodowych oraz życiowych. Podczas zajęć studenci przygotowują się do pracy z osobami zdrowymi i chorymi. W czasie praktyk studenci mają kontakt z osobami w różnym wieku, z różnymi dysfunkcjami. Po zakończeniu edukacji absolwent studiów licencjackich ma prawo pracy w szpitalu, poradni, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, pielęgnacyjno-leczniczym, zakładach opieki społecznej, hospicjach i wielu innych placówkach.
Uprawnienia pielęgniarki II stopnia
Dotyczy pielęgniarek, które zdobyły tytuł magistra, czyli oprócz kształcenia w ramach licencjatu poszerzyły jeszcze kompetencje w ramach studiów magisterskich. W związku z większym zakresem uprawnień wyższe są również zarobki pielęgniarek z uzyskanym tytułem magistra. W toku nauki studenci poszerzają wiedzę oraz rozwijają umiejętności zdobyte na studiach licencjackich. Dotyczy to głównie pielęgniarstwa specjalistycznego, zarządzania w opiece pielęgniarskiej, z zakresu dydaktyki medycznej i metodologii badań. Studia kończą się egzaminami. Ich zdanie jest warunkiem koniecznym, by uzyskać tytuł, podobnie jak zaliczenie praktyk zawodowych i napisanie oraz obrona pracy magisterskiej.
Uzyskanie tytułu magistra daje szansę na kontynuację kariery naukowej. Dodatkowo pielęgniarka z tytułem magistra może prowadzić działania edukacyjne oraz psychoedukacyjne w zakresie chorób krwi, zaburzeń psychicznych czy przetoki jelitowej.
Jako osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę może wykorzystywać nowoczesne techniki obrazowania, a także brać udział w psychoterapii grupowej. Może także przepisywać leki oraz różne wyroby medyczne, dobierać sposoby leczenia ran czy modyfikować dawki leków podawanych pacjentom. Tytuł magistra uprawnia do podjęcia studiów trzeciego stopnia i uzyskania tytułu doktora.
źródło: blog.uniformshop.pl