Co boli polską pielęgniarkę… Choroby zawodowe pielęgniarek to: gruźlica oraz WZW. A co z "dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi"?

2 min czytania
Aktualności


Schorzenia chrobowe pielęgniarek 

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Niestety, epidemiolodzy nie mają pojęcia, jaka jest skala zachorowań w tej grupie zawodowej. Rozmowa z prof. Beatą Świątkowską epidemiologiem w Gazecie Wyborczej.

(…)

Niektóre jednostki chorobowe w ogóle nie są uznawane za choroby zawodowe, np. dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, które są bardzo często odczuwane przez pielęgniarki i położne. Wiemy, że to są choroby, które ewidentnie występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem ich obowiązków, z tym, że muszą podnosić pacjenta, pomagać mu w przemieszczaniu, czasem także wtedy, gdy nie ma do tego sprzętu pomocniczego. To wszystko sprzyja dolegliwościom układu ruchu, ale poza tymi z listy chorób zawodowych nie podlegają one obowiązkowej rejestracji. O ile zakłucie igłą czy kontakt z materiałem zakaźnym trzeba zgłosić, ponieważ są na to specjalne procedury poekspozycyjne, to na dolegliwości bólowe kręgosłupa nie ma takiej dokumentacji. Nie jest to zatem nigdzie zgłaszane, nikt takich danych rutynowo nie zbiera i jako epidemiolodzy nie mamy pojęcia, jak często tego typu schorzenia dokuczają lekarzom czy pielęgniarkom.

(…)

Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że praca pielęgniarki sprzyja bólom kręgosłupa. Muszą one często pracować w pozycji stojącej lub wymagającej chodzenia. Częstym problemem jest brak regulacji wysokości łóżek czy brak podnośników do podnoszenia pacjenta, a czasami nawet jak taki sprzęt jest, to nie jest wykorzystywany ze względu na zbyt ciasne sale, konieczność pokonywania nierówności czy wąskich drzwi. Poza tym w służbie zdrowia brakuje ludzi do pracy, co przekłada się na to, że czasami pielęgniarki szybciej „ręcznie” wykonują pewne czynności. Korzystanie ze sprzętu zajmuje bowiem ich zdaniem zbyt wiele czasu.

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie znajdziesz w artykule pt.: Co boli polską pielęgniarkę

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek – izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8551 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka LM - patrzę na zdjęcia podręczników z ogromnym sentymentem.

1 min czytania
Podręczniki pielęgniarek i położnych z czasów Liceum Medycznego Na grupie na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! zamieszczono…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 10 000–12 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – położnej Prywatna przychodnia medyczna działającą na rynku w Warszawie od 2014 roku poszukuje do pracy osoby na…
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Komentarze