Ciśnieniomierz dla seniora – jakie są rodzaje?

2 min czytania
Aktualności
Ciśnieniomierz dla seniora – jakie są rodzaje?

Wiele osób ma w swoim otoczeniu osoby starsze na których zdrowiu w szczególności nam zależy. W raz z wiekiem niestety pojawia się wiele schorzeń, przez które wymagane jest np. stałe kontrolowanie ciśnienia.

Wiele osób ma w swoim otoczeniu osoby starsze na których zdrowiu w szczególności nam zależy. W raz z wiekiem niestety pojawia się wiele schorzeń, przez które wymagane jest np. stałe kontrolowanie ciśnienia. Ciśnieniomierze nie są urządzeniami ciężko dostępnymi, natomiast ilość rodzajów i różnorodność funkcji potrafi niejednokrotnie nas przytłoczyć. Powstaje więc pytanie. Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy dla seniora?

Rodzaje ciśnieniomierzy

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem ciśnieniomierza dla seniora, to przede wszystkim powinniśmy rozważać ciśnieniomierze automatyczne. Oprócz nich istnieją również tzw. ręczne, które dzielą się na rtęciowe i zegarowe. Są one jednak już coraz rzadziej spotykane. Głównymi ich minusami jest konieczność regularnej kalibracji w przypadku, zegarowych, natomiast przy rtęciowych skorzystanie ze słuchawek lekarskich.

Właśnie dlatego wygodniejszym wyborem będą ciśnieniomierze automatyczne. Są to ciśnieniomierze elektroniczne pozwalające na zmierzenie ciśnienia za pomocą jednego, najczęściej wyraźnie widocznego przycisku. Dzięki temu czynności, które musi wykonać senior ograniczają się do niezbędnego minimum.

Te z kolei dzielą się na naramienne i nadgarstkowe. Zazwyczaj odpowiedniejszym wyborem będzie naramienny, ze względu na to, że niektóre osoby mogą mieć w tym miejscu zaburzone krążenie krwi, co może skutkować zafałszowanymi wynikami.

Najodpowiedniejszy ciśnieniomierz dla seniora

Pomimo tego, że ciśnieniomierze mechaniczne, mają swoich zwolenników, to ich obsługa może nastręczyć trudności starszym osobom. Najlepiej więc zaopatrzyć seniora w ciśnieniomierz automatyczny, naramienny który dostarczy najbardziej wiarygodnych wyników.

Mała liczba przycisków

Warto też przy wyborze urządzenia dla osoby starszej zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kryteriów. Mianowicie, liczba przycisków i funkcji w takim ciśnieniomierzu nie powinna być duża, najlepiej, żeby dało się go uruchomić, jednym, dobrze widocznym przyciskiem, który będzie zauważalny np. dzięki zastosowaniu jaskrawego koloru.

Rozwiązanie problemów ze wzrokiem

Dodatkowo osoby starsze, często borykają się z problemami ze wzrokiem, warto więc zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza, na którym będą wyświetlane informacje o stanie ciśnienia. Niektóre wyposażone są również w funkcje odczytywania wyniku przez system głosowy, za pomocą którego może też istnieć funkcja uruchomienia pomiaru.

Co w sytuacji, kiedy braknie baterii?

Ciśnieniomierze różnią się też między sobą sposobem zasilania. Ważnym aspektem pozostaje więc możliwość podłączenia takiego urządzenia do sieci, tak aby senior nie był pozbawiony możliwość pomiaru, kiedy bateria się rozładuje.

Wrażliwość osób starszych

Wiele osób, które miało badane ciśnienie, kojarzy zapewne charakterystyczny ucisk towarzyszący pomiarowi. Jeżeli wybieramy ciśnieniomierz dla seniora, trzeba zwrócić uwagę również na to, aby nie uciskał on za mocno ręki, gdyż zwłaszcza osobom w podeszłym wieku może to sprawiać ból, a nawet powodować siniaki. Skóra osób starszych potrafi bowiem być dużo cieńsza oraz bardziej podatna na urazy.

Odpowiednie wsparcie techniczne

Coraz częściej spotyka się również szerokie wsparcie techniczne od producentów i tutaj ciśnieniomierze nie pozostają wyjątkiem. Często w ramach gwarancji posiadają usługę, która gwarantuje przyjazd serwisanta w razie usterki ciśnieniomierza. Fachowiec je naprawi, bądź zapewni urządzenie zastępcze.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

633 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – normy zatrudnienia a tzw. dostawki.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia odniosło się do kwestii tzw. dostawek w kontekście norm pielęgniarek i położnych… W dniu 7 października 2024 roku posłanka Katarzyna…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie w zależności od doświadczenia, formy i wymiaru współpracy.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Wiodąca grupa w branży medycznej obecnie poszukuje osoby na stanowisko:​ Pielęgniarka Instrumentariuszka – blok operacyjny​ do jednej z placówek – Regionalne Centrum Zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy - setki wniosków.