Obowiązkowe szczepienia pielęgniarek – możliwe konsekwencje służbowe
W toruńskich szpitalach zdecydowana większość personelu przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi.
Na ok. 2200 wszystkich pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego jedynie ok. 100 osób nie poddało się szczepieniu – poinformował nas w poniedziałek, 28 lutego, rzecznik lecznicy, dr n. med. Janusz Mielcarek.
Oznacza to, że ok. 95 proc. pracowników szpitala przyjęło preparat. Rzecznik dodaje, że, spośród niezaszczepionych, mniej niż połowa ma bezpośredni kontakt z pacjentem.
Z kolei w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim trwa zbieranie danych na temat liczby osób posiadających aktualne certyfikaty covidowe.
– Jak wynika ze wcześniejszych, dobrowolnie podanych informacji, poziom wyszczepienia pracowników szpitala był bardzo wysoki, ponad 94 proc – informuje Marta Niespodzińska, p.o. Kierownika Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta.
A co planują toruńskie szpitale?
Dr n. med. Janusz Mielcarek odpowiada krótko: „Szpital Wojewódzki będzie podejmował decyzje dotyczące tych osób zgodnie z obowiązującym prawem.”
W szpitalu przy Batorego z personelem prowadzi się rozmowy.
W związku z wprowadzonym obowiązkiem szczepień wszystkie osoby pracujące w szpitalu zostały poinformowane o możliwych konsekwencjach niewypełnienia tego obowiązku, do których zgodnie z obowiązującymi przepisami należy m.in. kara pieniężna nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez inspekcję sanitarną. Z osobami niezaszczepionymi prowadzone będą rozmowy, których następstwem będzie decyzja o możliwości dalszego zatrudnienia – informuje Marta Niespodzińska.
źródło: nowosci.com.pl
Obowiązkowe szczepienia pielęgniarek – brak możliwości prawnych na wyciągnięcie konsekwencji służbowych
Jak wygląda sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście?
— W Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim tylko 2 osoby nie są zaszczepione lub nie spełniają kryteriów ozdrowieńca, przy ogólnej liczbie 276 pracowników, w tym także pracowników firm zewnętrznych, świadczących pracę na rzecz naszej Spółki —informuje dyrektor placówki Bogumił Kurowski — W mojej ocenie brak jest prawnych możliwości nie tylko przymuszenia do szczepienia ale także wyciągnięcia wobec pracownika niezaszczepionego konsekwencji służbowych. Ponadto należy wspomnieć o tym, że w dobie braków kadrowych w ochronie zdrowia „każdy pracownik jest na wagę złota”.
źródło: gazetaolsztynska.pl
Dyrektor szpitala – niezaszczepione pielęgniarki wyślę na bezpłatne urlopy
Większego problemu nie ma już w Szpitalu im. E. Szczeklika. Dyrektor lecznicy już pod koniec ubiegłego roku wprowadził nowe zasady pracy dla personelu.
Według nich niezaszczepieni przeciw COVID-19 nie otrzymują premii rocznej, ani podwyżek. Na urlopy wypoczynkowe mają być wysyłani tylko wiosną i jesienią, czyli w czasie, kiedy spodziewana jest zwiększona ilość zachorowań na COVID-19.
W momencie wdrażania nowych zasad, a więc trzy miesiące temu, spośród 920 pracowników, niezaszczepionych było 148 osób. Dziś już tylko 9 osób nie przyjęło żadnej dawki preparatu na COVID-19.
Jest bardzo duże wsparcie wśród personelu jeśli chodzi o moje decyzje dotyczące tego, żeby szpital pracował bezpiecznie – przekonuje Marcin Kuta, dyrektor Szpitala im. E. Szczeklika.
Wśród niezaszczepionych osób są pielęgniarki i personel pomocniczy. Jeśli do 1 marca nie przyjmą obowiązkowego szczepienia na COVID-19, zostaną wysłane na bezpłatne urlopy.
źródło: tarnow.naszemiasto.pl
Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Zwracamy się z prośbą do pielęgniarek i położnych o przekazywanie informacji do redakcji wydawnictwa pielegniarki.info.pl w zakresie obowiązkowych szczepień. Szczególnie prosimy o informację w zakresie konsekwencji służbowych wyciąganych względem niezaszczepionych pielęgniarek. Informacje prosimy przesyłać na adres: [email protected] Zapewniamy pełną anonimowość. Przekazane informacje opublikujemy na portalu.