Badanie nasienia – pierwszy krok w weryfikacji płodności

2 min czytania
Aktualności
Badanie nasienia – pierwszy krok w weryfikacji płodności

Badanie nasienia jest kompleksowym procesem diagnostycznym, skierowanym do mężczyzn, którzy chcą sprawdzić swoją zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Niniejsza analiza najczęściej przeprowadzana jest w celu sprawdzenia skuteczności wazektomii lub monitorowania leczenia niepłodności.

Główne cele badania nasienia

Badanie nasienia (inaczej seminogram lub spermiogram) ma na celu ocenę zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Wśród kluczowych parametrów poddanych analizie znajdują się:

  • Ocena liczby plemników – pozwala określić, ile plemników jest obecnych w jednej próbce nasienia. Niska liczba, znana jako oligozoospermia, może utrudniać lub uniemożliwiać zapłodnienie.
  • Ocena ruchliwości plemników – określa zdolność plemników do aktywnego poruszania się w kierunku komórki jajowej.
  • Ocena morfologii plemników – sprawdza, czy plemniki mają prawidłową budowę. W przypadku nieprawidłowości męskie gamety mogą mieć trudności z penetracją komórki jajowej.
  • Pojemność ejakulatu – określa objętość nasienia w jednej ejakulacji. Obniżona objętość ejakulatu, nazywana hipospermią, może wpłynąć na zmniejszoną zdolność do zapłodnienia.
  • Koncentracja nasienia – ocenia, ile plemników jest obecnych w jednostce objętości nasienia. Ich wyższa koncentracja zwiększa szanse na zapłodnienie.
  • Parametry biochemiczne – badanie nasienia może także ocenić poziomy substancji takich jak fruktoza.
  • Ocena stresu oksydacyjnego – brak równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu a układem antyoksydacyjnym organizmu, odpowiedzialnym za ich neutralizację i usuwanie, ma duży wpływ na upośledzenie funkcji rozrodczych u mężczyzn. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się testy MIOXSYS, które oferuje m.in. Klinika Leczenia Niepłodności TFP Fertility.

Porady przed wykonaniem badania nasienia

Aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki badania nasienia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak:

  • Wstrzemięźliwość seksualna – przed badaniem zaleca się okres wstrzemięźliwości seksualnej, który zwykle wynosi od 2 do 5 dni. Zbyt krótki lub zbyt długi okres może wpłynąć na wyniki badania.
  • Unikanie alkoholu i substancji psychoaktywnych – alkohol, narkotyki i papierosy mogą negatywnie wpłynąć na jakość nasienia.
  • Komfort psychiczny – ważne jest, aby pacjent czuł się komfortowo podczas pobierania próbki, ponieważ stres i niepokój mogą mieć negatywny wpływ na wyniki.

Procedura badania nasienia

Badanie jest stosunkowo proste i nieinwazyjne. Oddanie nasienia odbywa się zazwyczaj w klinice, w której przetrzymuje się próbkę. Jest ona przechowywana w kontrolowanych warunkach zanim zostanie podjęta analizie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych

Publikacja godna uwagi pielęgniarek - podstawowe czynności pielęgnacyjne i zabiegi medyczne.

1 min czytania
Książka przydatna dla pielęgniarek w zakresie aktualizowania wiedzy i umiejętności. W dzisiejszym artykule przybliżymy publikację adresowaną do studentów kierunków medycznych, szczególnie pielęgniarstwa,…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – jak izba pielęgniarkom, tak pielęgniarki izbie.

2 min czytania
Mariusz M. rekomenduje pielęgniarkom i położnym następujące postępowanie w zakresie opłacania ściąganych składek przez izbę… W artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – izba…
AktualnościPielęgniarstwo ratunkowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – NRPiP oraz OZZPiP w sejmie. Jak działają przedstawiciele pielęgniarek?

2 min czytania
Wiceprezes izby i członek zarządu krajowego związku biorą udział w sejmowym posiedzeniu. Czy zabierają głos w dyskusji nad ważnymi sprawami dla pielęgniarek?…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla sześciu pielęgniarek w szpitalu. Różne oddziały.