Pielęgniarki – przeprowadzenie badania fizykalnego
Badanie fizykalne to część procesu, podczas którego lekarz lub pielęgniarka mogą poznać stan zdrowia pacjenta. Badanie ma na celu postawienie prawidłowej diagnozy oraz zaproponowanie dalszych działań leczniczych. Najważniejsza w badaniu fizykalnym jest zawsze rozmowa z pacjentem, przeprowadzenie wywiadu, a następnie za pomocą odpowiednich metod, takich jak: oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie czy też obmacywanie (palpacja) zbieranie informacji o stanie zdrowia pacjenta.
Badanie fizykalne – kurs dla pielęgniarek
Wywiad oraz badanie fizykalne może zostać przeprowadzone przez pielęgniarkę tylko po odbyciu specjalistycznego kursu. Celem takiego kształcenia jest poznanie kompetencji samodzielnego, kompleksowego badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta dorosłego oraz analizy wyników badania w kierunku sformułowania wniosków pozwalających na planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej.
Jednym z organizatorów kursu specjalistycznego wywiad i badanie fizykalne jest Europejskie Centrum Kształcenia Podyplomowego. Kurs trwa 100 godzin dydaktycznych:
- zajęcia teoretyczne – 75 godzin
- zajęcia praktyczne -25 godzin.
Zobacz więcej informacji o kursie, organizatorze szkolenia oraz cenie za szkolenie w poniższym linku.
Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgniarek i położnych
Na Portalu Pielęgniarek i Położnych stworzyliśmy wyszukiwarkę kursów i szkoleń. Jest to praktyczna funkcjonalność Portalu, w której pielęgniarki i położne znajdą informacje o dodatkowym kształceniu. Zamieszczone w wyszukiwarce oferty szkoleń są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna. Przy każdym szkoleniu zamieszczono liczbę godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.
Badanie fizykalne w pielęgniarstwie – literatura dla pielęgniarek
Książka, która z pewnością przyda się każdej pielęgniarce podczas odbywania kursu specjalistycznego to „Badanie fizykalne w pielęgniarstwie” pod redakcją naukową Danuty Dyk, wydawnictwa PZWL. Najnowsza publikacja ukazała się w 2020 roku.
W każdym rozdziale publikacji uwzględniono elementarne zagadnienia dotyczące anatomii, zasad i sposobu badania oraz dokumentację wyników w ujęciu tabelarycznym. W dokumentacji wyników badania podmiotowego i przedmiotowego na tle cech prawidłowych uwzględniono objawy chorobowe w obrębie układu czy narządu. Poszczególne techniki badań zostały dokładnie zilustrowane.
Wydanie zostało zaktualizowane i poszerzone o dwa nowe rozdziały: jeden z nich dotyczy odrębności badania podmiotowego i przedmiotowego osoby w wieku geriatrycznym, drugi – jak uzyskane wyniki badania podmiotowego i przedmiotowego dokumentować i zastosować do oceny sytuacji zdrowotnej pacjenta.
Publikacja niezbędna na każdym etapie kształcenia pielęgniarek i położnych, a także w codziennej praktyce.
źródło: PZWL