Artykuł z branżowego miesięcznika, który czytają pielęgniarki w 600 szpitalach. Ministerstwo zdrowia – Ratownik asystentem lekarza? TAK! Pielęgniarka asystentem lekarza? NIE! Zobacz kuriozalną argumentację ministerstwa.

1 min czytania
AktualnościAsystent lekarza a zawód pielęgniarki.
Artykuł z branżowego miesięcznika, który czytają pielęgniarki w 600 szpitalach. Ministerstwo zdrowia – Ratownik asystentem lekarza? TAK! Pielęgniarka asystentem lekarza? NIE! Zobacz kuriozalną argumentację ministerstwa.

Ministerstwo zdrowia – Ratownik asystentem lekarza? TAK! Pielęgniarka asystentem lekarza? NIE! Zobacz kuriozalną argumentację ministerstwa.

W nawiązaniu do rozważenia propozycji ustanowienia zawodu asystenta lekarza i pytania, czy w związku z określeniem w drodze rozporządzenia medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, możliwe byłoby wprowadzenie nowej ścieżki kariery dla zainteresowanych osób dysponujących odpowiednim przeszkoleniem medycznym (po spełnieniu nowych, ściśle określonych wymagań), pragnę zwrócić uwagę na przekazane w odpowiedzi na poprzednią interpelację Pana Posła w tej sprawie (nr 9996) wyjaśnienia i informacje.

Należy podkreślić, iż w toku przeprowadzonej wówczas analizy zasadności utworzenia zawodu asystenta lekarza, pojawiło się bardzo wiele wątpliwości i rozbieżności stanowisk dotyczących roli i miejsca asystenta lekarza w systemie ochrony zdrowia, w szczególności w kontekście uprawnień zawodowych oraz systemu kształcenia. Ponadto nazwa „asystent lekarza” budziła zastrzeżenia, gdyż mogłaby wprowadzać w błąd, mając na względzie istniejące już stanowiska, tj. m.in. starszy asystent lekarz lub lekarz dentysta, lekarz lub lekarz dentysta (asystent, specjalista), ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. Nr 151, poz. 896), na których nie mogą być zatrudnione osoby niebędące lekarzami.

W odniesieniu do możliwości wprowadzenia ścieżki kariery polegającej na umożliwieniu uzyskania kompetencji do wykonywania zawodu asystenta lekarza m.in. ratownikom medycznym i pielęgniarkom należy mieć na względzie, że w obowiązującym porządku prawnym ratownik medyczny ma prawo do realizacji zadań zawodowych zarówno w szpitalach, jak i w lecznictwie otwartym, a dodatkowo posiada już uprawnienia w zakresie asystowania lekarzom przy drobnych zabiegach wykonywanych w podmiotach leczniczych, natomiast przekwalifikowanie pielęgniarek do wykonywania innego zawodu w obliczu braku personelu pielęgniarskiego nie jest uzasadnione.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8560 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Refleksje pielęgniarek o konflikcie w środowisku zawodowym.

1 min czytania
Podział pielęgniarek na grupy źródłem konfliktu zawodowego Od lat zwracaliśmy uwagę, że podział pielęgniarek i położnych na grupy nie ma uzasadnienia w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - skutki nieprzemyślanych decyzji decydentów.

2 min czytania
W Sejmie o pielęgniarkach Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje wybrane wypowiedzi na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego?

2 min czytania
Pielęgniarki o obecnej sytuacji w pielęgniarstwie… W dniu 1 stycznia 2025 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuł redakcyjny pt….
Komentarze