Egzamin państwowy pielęgniarek i położnych
Pielęgniarstwo epidemiologiczne to szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych, którego celem jest uzyskanie przez pielęgniarkę, położną specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego i uzyskanie tytułu specjalisty.
W latach 2003-2023 tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa uzyskało 3 208 pielęgniarek i położnych.
Nowe specjalistki
11 kwietnia odbył się egzamin specjalizacyjny w przedmiotowej dziedzinie pielęgniarstwa. Przystąpiło do niego 82 pielęgniarki i położne i wszystkie z nich uzyskały pozytywny wynik. Gratulujemy!
Poniżej przedstawiamy wykaz zadań zawodowych, do których są od teraz uprawnione pielęgniarki i położne, które zdały egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego.
- Monitorowanie i rejestracja zakażeń szpitalnych wg obowiązujących w szpitalu procedur oraz przepisów prawa.
- Opracowanie i wdrożenie instrukcji, procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych oraz nadzór nad ich realizacją.
- Prowadzenie oceny czynników ryzyka zakażeń szpitalnych w trakcie hospitalizacji, ich analiza, formułowanie wniosków i nadzór nad ich realizacją.
- Monitorowanie procedur higieny rąk, formułowanie wniosków i nadzór nad ich realizacją.
- Prowadzenie kontroli wewnętrznej w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.
- Opracowanie i wdrożenie instrukcji i procedur zapobiegania przenoszeniu chorób zakaźnych w szpitalu oraz nadzór nad ich realizacją.
- Konsultowanie osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia, choroby zakaźnej oraz wdrożonych działań przeciwepidemicznych.
- Planowanie, organizowanie i prowadzenie szkoleń personelu medycznego i pomocniczego w zakresie profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych oraz chorób zakaźnych.
- Opracowanie ogniska epidemicznego i nadzór nad realizacją działań przeciwepidemicznych.
- Planowanie kontroli mikrobiologicznej środowiska szpitalnego, analiza wyników i formułowanie wniosków.
- Przeprowadzenie kontroli utrzymania czystości z dezynfekcją w jednostkach udzielających świadczeń zdrowotnych i jej dokumentowanie.
- Konsultowanie doboru preparatów dezynfekcyjnych do narzędzi, sprzętu i powierzchni.
- Konsultowanie doboru preparatów antyseptycznych do odkażania skóry i błon śluzowych.
- Konsultowanie doboru preparatów do higienicznej dezynfekcji rąk.
- Współpraca z Państwową Inspekcją Sanitarną.
- Dokumentowanie prowadzonego nadzoru, kontroli, wydawanych zaleceń.
Sesja wiosenna egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych
Do tej pory, w wiosennej j sesji egzaminacyjnej odbyło się 5 egzaminów z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Przed pielęgniarkami i położnymi jeszcze 12 egzaminów – będą się one odbywać do 11 maja. Kolejny egzamin odbędzie 22 kwietnia. Wyniki, jak zwykle będziemy prezentować na Portalu, w dziale Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych na Portalu.
źródło: ckppip.edu.pl