60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
Aktualności
60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym

Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku

Poseł Beata Strzałka:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tym roku przypada 60-lecie szkoły medycznej w Biłgoraju, która na dobre zapisała się w historii miasta i całej Lubelszczyzny. Początek działalności edukacyjnej szkoły przypada na 1 października 1962 r. W pierwszych latach działalności do szkoły przyjmowano tylko dziewczęta, absolwentki szkół podstawowych. Były one kształcone w 5-letnim cyklu i zdobywały wykształcenie średnie, ogólne i zawodowe, po czym otrzymywały tytuł pielęgniarki. W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym, a w 2001 r. – na poziomie maturalnym. W ciągu 60 lat działalności edukacyjnej mury szkoły opuściło ponad 4 tys. absolwentów różnych specjalności.

Świętowanie jubileuszu stało się okazją do nadania szkole imienia i sztandaru. Od września br. szkole policealnej – medycznemu studium zawodowemu patronuje Wanda „Wacek” Wasilewska. To lokalna bohaterka z czasów II wojny światowej. Młoda, zaledwie 21-letnia kobieta, wychowa – na w duchu patriotyzmu nie wahała się oddać życia za wolność naszej ojczyzny. Angażowała się już od 17. roku życia jako harcerka w ruchu oporu. Przyjęła pseudonim „Wacek”. Była łączniczką, instruktorem sanitarnym i komendantem Wojskowej Służby Kobiet w Krzeszowie nad Sanem. Po ukończeniu kursu młodszych dowódców piechoty mianowano ją na stopień kaprala. Przerwana nauka i wojenna rzeczywistość zniweczyły młodzieńcze plany Wandy odnośnie do studiów medycznych. Dlatego tak bardzo spełniała się w obowiązkach sanitariuszki. Od początku swojej działalności brała udział w akcjach dywersyjnych AK. Została aresztowana podczas akcji „Wicher I” i przewieziona do Biłgoraja, gdzie trafiła do obozu przejściowego. Tam została zdemaskowana.

Przesłuchiwana i torturowana, do końca pozostała wierna przysiędze i nikogo nie zdradziła. Została rozstrzelana na Rapach koło Biłgoraja 21 czerwca 1944 r. jako ofiara egzekucji 65 żołnierzy Polski Walczącej.

Postać Wasilewskiej na dobre pozostanie w pamięci mieszkańców Biłgoraja i okolic jako wzór odwagi i poświęcenia, z którego obecne i przyszłe pokolenia mogą czerpać wzorce. Dziękuję.

źródło: sejm.gov.pl

Śródtytuł pochodzi od redakcji pielegniarki.nfo.pl

Dołącz do grupy Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!, obejrzyj zdjęcia zamieszczone przez użytkowników grupy, lub podziel się z swoimi wspomnieniami ze szkolnych lat.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1208 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek napisał petycję.

2 min czytania
Treść petycji związku pielęgniarek Warszawa, 14 października 2024 r. StanowiskoZarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnychz dnia 14 października 2024 roku….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. 8-12 tys. brutto.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki od zaraz Rodzinne Centrum Medyczne jest rozwijającą się placówką, świadczącą bezpłatne usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem…
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.