Ustawa wynagrodzeniach zasadniczych z siatką płac ostatecznie uchwalona
Sejm w ekspresowym tempie rozprawił się z poprawkami senatu do ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Sejmowej komisji zdrowia wystarczyło 30 min. do odrzucenia senackich poprawek. Sejmowi na plenarnym posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2022 roku – niecałe 6 min.
Niestety, senackie poprawki nie wprowadzały nic szczególnego w kierunku poprawy legislacyjnego bubla, jakim jest siatka płac, stanowiąca załącznik do przedmiotowej ustawy. Ustawy, która z samego pierwotnego założenia jest bublem legislacyjnym. Ustawy, która dzieli pielęgniarki i położne na lepsze i gorsze. Choć wszystkie posiadają te same uprawnienia zawodowe.
O tym aspekcie ustawy pisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Gorsze pielęgniarki – jakie mają kompetencje.
Nową ustawę o wynagrodzeniach publikuje Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych
Jaki jest ostateczny kształt ustawy? Jakie współczynniki pracy zostały ostatecznie przypisane trzem grupom pielęgniarek i położnych? Na te wszystkie pytania odpowiedź można znaleźć w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl.
Gazeta to profesjonalne medium dedykowane bardzo konkretnej grupie – polskim pielęgniarkom i położnym. Głównym celem, jaki sobie stawiamy, jest rola informacyjna. Piszemy o aktualnej sytuacji prawnej, komentujemy zmiany w przepisach dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej, opisujemy aktualną sytuację na rynku pracy, informujemy o bieżących sprawach istotnych w zawodzie pielęgniarskim.
Pierwszy numer wydawnictwa pielegniarki.info.pl ukazał się w roku 2008. Obecnie Gazeta kolportowana jest na oddziały szpitalne do prawie 600 podmiotów leczniczych w całej Polsce oraz do indywidualnych prenumeratorów. Nakład Gazety 6500 egzemplarzy.
Treść ustawy o najniższych wynagrodzeniach wraz tabelą zaszeregowania
Na stronach 6 oraz 7 wydania czerwcowego pielegniarki.info.pl publikujemy całą ustawę o wynagrodzeniach wraz z tabelą zaszeregowania, która zostanie skierowana z sejmu do podpisu prezydenta.
Pielęgniarka i położna z wynagrodzeniem zasadniczym niższym niż obecna średnia krajowa
Politycy oraz urzędnicy nie odrobili lekcji, która przyniosła pandemia. Nie podejmują skutecznych działań dla poprawy sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie. Natomiast bardzo chętnie szastają liczbami, statystykami oraz ukrywając ewidentne szkodliwe działania wobec pielęgniarek i położnych, w sposób wyrafinowany manipulują faktami.
Przykłady? Pierwszy przykład z brzegu… Dokładnie opisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Wiceminister – doceniliśmy pielęgniarki z wieloletnim stażem.
Tutaj mamy przykład nie tylko radosnej urzędniczej twórczości ale wyrafinowanej urzędniczej twórczości. Można pogratulować, panu wiceministrowi – pan Piotr Bromber – wzniesienia na wyższy level. Naprawdę trzeba nie lada umiejętności aby osobie odartej z godności zawodowej, wpierać, że została doceniona.
Ale wracajmy do średniej krajowej i poziomu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
Najniższa grupa w tabeli zaszeregowania, do której przypisano pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem zawodowym oraz posiadające tytuł zawodowy – licencjata, nie może mieć od 1 lipca 2022 roku, wynagrodzenia zasadniczego mniejszego niż – 5 322,78 PLN. Tej grupie przypisano współczynnik pracy – 0,94.
Niestety, ten współczynnik dotyczy średniego wynagrodzenia w 2021 roku. Nie obecnej średniej krajowej. Gdyby dotyczył obecnej średniej to kwota wynagrodzenia zasadniczego wyniosłaby – 6 015 PLN. Różnica wynosi prawie 700 PLN.
Wobec powyższego pielęgniarki z grupy 6 – absolwentki studiów licencjackich oraz pielęgniarki z 30-letnim stażem pracy – będą miały wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 83% obecnej średniej krajowej.
Czy powyższe wynagrodzenie jest uznaniem znaczenia zawodu pielęgniarki i położnej? Czy jest adekwatne do stopnia obciążenia psychofizycznego? Czy taki stan rzeczy jest adekwatny do powagi sytuacji związanej z kryzysem kadrowym w pielęgniarstwie? A może jest to element kampanii promocyjnej ministerstwa zdrowia pt. Stawiam na przyszłość – wybieram pielęgniarstwo.