30% pielęgniarek, absolwentów wydziałów pielęgniarstwa w ogóle nie chce być pielęgniarkami. Mają inne plany zawodowe.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
30% pielęgniarek, absolwentów wydziałów pielęgniarstwa w ogóle nie chce być pielęgniarkami. Mają inne plany zawodowe.

To są osoby, które poprzez uzyskanie dyplomu pielęgniarki, chcą nabyć dodatkowe uprawnienia , których nie zamierzają wykorzystać w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki.

Prezentujemy użytkownikom pielegniarki.info.pl fragmenty wypowiedzi, które padły w sejmie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

(….) Ponadto chciałabym też zwrócić uwagę – nie wiem, czy moją opinię podzieli pan, który reprezentuje KRAUM – że mamy bardzo dużą grupę osób, które już są po kosmetologii i wstępują w szeregi uczelni medycznych na wydziałach pielęgniarstwa, aby zdobyć dodatkowe uprawnienia, i te osoby – to jest około 30% – w ogóle nie trafiają do systemu. To są osoby, które w dalszym ciągu działają w medycynie estetycznej, mając w ich mniemaniu dodatkowe uprawnienia do przerywania ciągłości tkanek. Zatem też będziemy musieli zastanowić się, co zrobić, żeby osoba, która skończyła tak trudne studia, niejednokrotnie finansowane ze środków publicznych, zasiliła szeregi publicznej ochrony zdrowia.

Było już tu też powiedziane, że warto by było zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału pielęgniarek, tych które faktycznie mają wysokie kwalifikacje i które mają bardzo dużą praktykę w danej dziedzinie. My oczywiście pracujemy nad kompetencjami, ale wśród tych kompetencji dostrzegamy już możliwość wprowadzenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej i położniczej, która daje bardzo dużą samodzielność, co oczywiście będzie się też wiązało z dużą odpowiedzialnością za to, co będą wykonywały nasze koleżanki.

Poseł Elżbieta Gelert (KO):

(…) A to, że część pielęgniarek przejdzie do pracy, wykorzystując oczywiście uprawnienia pielęgniarki… Żeby je wykorzystywać, to muszą być w bazie pielęgniarek, muszą być w izbie pielęgniarskiej. To tak nie może być, że pójdzie prywatnie pracować i będzie mogła naruszać ciągłość tkanek nie będąc w izbie. To już izby muszą zadbać o to. Ale czy to piętnować, to nie wiem. To też jest wybór człowieka. Nie wszyscy dermatolodzy pracują w dermatologii. Może po części jest im to potrzebne do czegoś innego. Tak więc byłabym chyba z tym ostrożna.

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 93

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8739 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek opowiada.

2 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z ministerstwem zdrowia wygląda na wzorową… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje poniżej fragment wywiadu pani Marioli Łodzińskiej…
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych

Publikacja godna uwagi pielęgniarek - podstawowe czynności pielęgnacyjne i zabiegi medyczne.

1 min czytania
Książka przydatna dla pielęgniarek w zakresie aktualizowania wiedzy i umiejętności. W dzisiejszym artykule przybliżymy publikację adresowaną do studentów kierunków medycznych, szczególnie pielęgniarstwa,…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – jak izba pielęgniarkom, tak pielęgniarki izbie.

2 min czytania
Mariusz M. rekomenduje pielęgniarkom i położnym następujące postępowanie w zakresie opłacania ściąganych składek przez izbę… W artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – izba…
Komentarze