20 pielęgniarek w grupie 2 to koszt około 800 tys. PLN.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
20 pielęgniarek w grupie 2 to koszt około 800 tys. PLN.

Kontrowersje wokół zaszeregowania pielęgniarek do grupy 2 w siatce płac

Publikujemy kolejny fragment wypowiedzi Mariusza Trojanowskiego, z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w dniu 4 września 2022 roku.

Pierwszy fragment wypowiedzi zamieściliśmy w artykule pt. Dyrektorzy szpitali o zasadach podwyżek dla pielęgniarek.

Mariusz Trojanowski Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych:

Pielęgniarki stają na takim stanowisku, że mówiono, żebyśmy się uczyły, żebyśmy się kształciły, zachęcano do tego, mówiono, że jak będziemy to wykształcenie robiły, otrzymamy za to konkretną gratyfikację. Nasze usługi są lepsze, lepiej świadczone, w związku z tym oczekujemy, że zostaną te kwalifikacje uznane. Natomiast dyrektor nie znajduje podstawy prawnej dla swojej decyzji.

20 pielęgniarek w grupie 2 to koszt około 800 tys. PLN

Żeby zrozumieć, o co chodzi, to pokażę prosty przykład przeciętnego szpitala powiatowego, gdzie jest 20 osób, to jest rocznie kwota około 800 tys. złotych. Jeżeli uzna te kwalifikacje i ich nie uzna.

I teraz druga sprawa – a co zrobić ze wszystkimi tymi pielęgniarkami, które są w trakcie kształcenia skoro uznał – z automatu będą musiały… ? A co z tymi, które przyjmie dodatkowo – to samo. W związku z tym, nie może liczyć na to, że jeżeli w ciągu roku zmieni się wykształcenie u kilku pielęgniarek, w niektórych szpitalach kilkudziesięciu osób, to nie będzie miał obowiązku tego zrobić – będzie musiał. Jeżeli zrobi to raz, to już będzie musiał robić to stale.

I stąd się biorą właśnie te sytuacje. Z kolei przy wycenie świadczeń, myślimy, że jednak to nie było brane pod uwagę, że taka będzie sytuacja.

Szósty decyl. O jaki tu decyl chodzi…

Bo z kolei następne, związane z tym pytanie, to jest współczynnik korygujący, o czym mówił Pan Prezes. To jest wielka zagadka. Ta zagadka, w naszym rozumieniu powinna być rozwiązana na wstępie, ponieważ my, jako dyrektorzy też ją musimy zrozumieć. A skoro dyrektorzy, którzy pracują wiele dziesiątków nieraz lat, kilkanaście lat, są dobrze wykształceni i nie mogą do końca tego zrozumieć, to jak mają zrozumieć to pracownicy?

Bo przy współczynniku korygującym, Pan Prezes mówił tu o tym szóstym decylu, to w ogóle dla wszystkich, ten decyl… o jaki tu decyl chodzi… Ale taka sytuacja, że z tego co Pan Prezes powiedział, my jako pracodawcy dopiero to widzimy, że tak zostało to pomyślane, że jeżeli ktoś zatrudniał droższych pracowników, tym mniej dostał. Następny raz jak tak będzie, to będzie już w ogóle całkowicie przegrana wszystkich dyrektorów, a co zrobić dzisiaj z tym fantem…? Bo jeżeli ktoś zatrudniał więcej pracowników droższych, być może lepiej wykształconych, ale drożej, niestety przełoży mu się to na to, że dostanie mniej środków na utrzymanie szpitala.

Czynnik ludzki jest ważny w ochronie zdrowia. Personel z wyższymi kwalifikacjami to droższy koszt wykonania świadczeń

Więc my musimy się zdecydować… i to jest apel do nas wszystkich, ale właściwie również do polityków, do władz, które o tym decydują – skoro uznajemy, że chcemy mieć dobrze wykształconą kadrę, że chcemy mieć doskonałych fachowców, skoro ten czynnik ludzki jest bardzo ważny, to niestety musimy wiedzieć, że usługa medyczna świadczona przez takie osoby, z takim wykształceniem, z takimi kwalifikacjami będzie droższa. I o tym należy pamiętać.

80% kosztów podmiotów leczniczych to wynagrodzenia

Przy okazji chcę powiedzieć Państwu, dzisiaj w szpitalach powiatowych na pewno, ale myślimy, że w klinicznych podobnie, jest sytuacja, w której 80% kosztów ogólnych szpitala upatrujemy w kosztach pracowniczych, zatrudnienia. Oczywiście i na umowach cywilno-prawnych również. Tak jak tu zostało wcześniej powiedziane, to nie ma znaczenia, czy jest to na umowę o pracę, czy na umowie cywilnoprawnej, to są ludzie systemu, to są ludzie, którzy wykonują pracę konkretną, a jak wiemy wysoko wykwalifikowana kadra z reguły pracuje na kontraktach. Nie możemy o tym zapominać.

To sięga nawet ponad 80%, w związku z tym, kiedy mówimy o nakładach na ochronę zdrowia i o stałym zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia, co jest prawdą i to bardzo dobrze, to musimy wiedzieć, że te nakłady zawierają się również w tych 80% na wynagrodzenia.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8551 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 10 000–12 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – położnej Prywatna przychodnia medyczna działającą na rynku w Warszawie od 2014 roku poszukuje do pracy osoby na…
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Aktualności

Pielęgniarka: wychodząc z domu na nocny dyżur w Wigilię nieraz łza popłynęła.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w okresie świątecznym Zawód pielęgniarki i położnej wiąże się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi. Jednym z nich jest konieczność pracy w…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki, położne! Wybrane produkty w obniżonych cenach.