Minister zdrowia w dniu 30 grudnia opublikował projekt ustawy o poz. Zapisano w nim wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarki i położnej poz. Pisaliśmy o tym na portalu tutaj.
Dziś zajmiemy się kwestią "docelowych kwalifikacji" pielęgniarek i położnych poz jakie zapisano w projekcie ustawy o poz.
W uzasadnieniu do ww. projektu ustawy zapisano:
"Analogiczne rozwiązania przyjęto dla pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki POZ), określając jako docelowe kwalifikacje ukończenie lub odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, internistycznego lub opieki długoterminowej lub posiadanie tytułu zawodowego magistra.
Jednocześnie z uwagi na niedobór kadry pielęgniarskiej posiadającej specjalizację w ww. dziedzinach pielęgniarstwa przyjęto, iż pielęgniarką POZ jest również pielęgniarka udzielająca w dniu wejścia w życie ustawy świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej, która:
1) ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, w ochronie zdrowia pracujących, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
2) ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: rodzinnego, pediatrycznego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, w ochronie zdrowia pracujących, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
3) odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
4) odbywa kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Dla położnej podstawowej opieki zdrowotnej (położna POZ), określono kwalifikacje:
1) posiadanie tytułu specjalisty lub odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego;
2) ukończenie lub odbywanie kurs specjalizacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego;
3) posiadanie tytułu zawodowego magistra położnictwa.
Jednocześnie z uwagi na niedobór kadry posiadającej specjalizację w ww. dziedzinach pielęgniarstwa przyjęto, iż położną POZ jest również położna udzielająca w dniu wejścia w życie ustawy świadczeń zdrowotnych w podstawowej opieki zdrowotnej, która:
1) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa: środowiskowego, środowisko-rodzinnego oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, albo
2) ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: środowiskowego, środowisko-rodzinnego oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Jutro o "przepisach przejściowych" w zakresie kwalifikacji wymaganych od pielęgniarek i położnych poz.
Cdn.
Wybrał Mariusz Mielcarek