Dyskusja w Senacie o kadrach medycznych
Senacka Komisja Zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku swoje posiedzenie poświęciła problemowi zapewnienia kadr medycznych dla ochrony zdrowia. Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna w Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.
Jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentował w senacie przedstawiciel izby pielęgniarek i położnych? W artykule majowego wydania, na stronie 5 publikujemy wypowiedź władz izby pip. Dzisiaj prezentujemy fragment przedmiotowej wypowiedzi.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofia Małas:
Witam serdecznie i dziękuję bardzo za zaproszenie. Żeby nie powtarzać tego, co już kolega z Izby Lekarskiej powiedział i dawał jako wstępną diagnozę. Zgadzam się z tymi liczbami, z przedstawionym problemem. To może od początku.
Mamy w Polsce 244 tysiące pracujących pielęgniarek i 28 tysięcy położnych. Daje to 5 na 1000 mieszkańców. Przypominam: średnia unijna to jest 9,4. Mamy średnią wieku w tej chwili zbliżającą się do 54 lat u pielęgniarek i 52 lata u położnych, średnia wieku pielęgniarek pracujących w POZ to jest 62 lata, średnia wieku pracujących w środowisku nauczania i wychowania to również 60 lat i to jest bardzo niebezpieczne, bo widzimy, jaka ogromna luka pokoleniowa się wytworzyła. Ja powtarzam te liczby jak mantrę, robimy raporty od 20 lat i zawsze jako samorząd zawodowy
pielęgniarek. Związek nas oczywiście wspiera. Mówimy, że lada moment, bo w 2030 roku, do systemu polskie go pielęgniarstwa i położnictwa musi wchodzić 10 000 [osób], bo tyle osób
nabywa prawa emerytalne i odchodzi z systemu.
Do tego jest nadumieralność, bo przed pandemią umierało około 1000 naszych koleżanek, w tej chwili jest to 1500. Zwiększyła się umieralność i pandemia na pewno to spowodowała, więc tutaj też musimy zwrócić na to uwagę. Sytuacja jest krytyczna i potrzebne są oczywiście diagnozy.
Zdiagnozowaliśmy, gdzie są te osoby. (…) one też poszukują pracy. Bo w dużych aglomeracjach miejskich rzeczywiście nie ma problemu ze zdobyciem pracy, ale nasycenie w uczelnie i kierunki pielęgniarskie jest nierówne. Np. na ścianie zachodniej jest dużo więcej uczelni i tam rzeczywiście jest więcej absolwentów (…) i tam pielęgniarki i położne rzeczywiście poszukują pracy. Ale żeby się przemieścić do Warszawy czy do innego większego miasta, trzeba mieć większe wynagrodzenie, żeby wynająć mieszkanie. I to jest właśnie ten problem, który jest hamulcowym.
Zatem one szukają pracy gdzieś bliżej miejsca zamieszkania, niekoniecznie w wyuczonym
zawodzie. Jest to ogromna strata dla systemu polskiej ochrony zdrowia i tutaj my wspólnie z Ministerstwem Zdrowia 3 lata temu opracowaliśmy dokument „Polityka wieloletnia państwa w sprawie rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa” i ten dokument jest, tam jest wszystko zdiagnozowane, tam jest właśnie mapowanie, gdzie powinny powstać kierunki pielęgniarstwa i położnictwa i są takie białe plamy.
W ostatnich 5-6 latach zwiększyła się liczba tych kierunków, ale mimo wszystko ich liczba jest za mała, żeby przyciągnąć chętną młodzież, chcącą studiować pielęgniarstwo i położnictwo.
Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule na stronie 5, majowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
źródło: senat.pl
Tematy bieżącego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy majowego wydania Gazety Pielęgniarek.
Pielęgniarki same dzielą się na lepsze i gorsze
W pierwszych zdaniach pisze Pani: „Przestańcie się pastwić nad wykształconym personelem pielęgniarskim”. Wobec powyższego należy ze smutkiem stwierdzić, że dla Pani pielęgniarka absolwentka LM jest niewykształconym personelem pielęgniarskim. Dlaczego dzieli Pani pielęgniarki na lepsze i gorsze?
Minister żongluje tabelą zaszeregowania
Trzeba mieć głębokie pokłady radosnej twórczości urzędniczej aby z opisanej sytuacji wnioskować, że do grupy, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia przypisano pielęgniarki ze średnim wynagrodzeniem.
Duma pielęgniarek absolwentek LM i SM
10 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z zapytaniem, jak pielęgniarki wspominają dawne czasy z okresu liceum medycznego. Post, jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się bardzo dużo komentarzy, które prezentujemy.
Bardzo różna wartość tytułu specjalisty
Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób minister zdrowia oraz związek wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną. Różnice w wycenie są zaskakujące.
Odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych
Wśród wielu modeli odzieży medycznej dostępnej w Sklepie Pielęgniarek i Położnych są między innymi bluzy medyczne. Cieszą się one zdecydowanie bardzo dużą popularnością. Można je z łatwością łączyć z wieloma modelami spodni medycznych, czy spódniczek, tworząc przepiękne komplety medyczne.
Więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.