10 powodów, dla których palących pacjentów warto kierować do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym TPPP

2 min czytania
Aktualności
10 powodów, dla których palących pacjentów warto kierować do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym TPPP

KIERUJ KAŻDEGO PALĄCEGO PACJENTA DO TELEFONICZNEJ PORADNI POMOCY PALĄCYM Całkowity koszt połączenia pod numer 801 108 108 z aparatu stacjonarnego wynosi jeden impuls, a z telefonu komórkowego jest naliczany według taryfy operatora. Dla osób dzwoniących z urządzeń mobilnych polecany jest numer 22 211 80 15.

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą, z powodu której 50% osób palących umiera przedwcześnie. Osoby palące są bardziej narażone na szereg chorób, w tym choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz nowotwory. Tymczasem wiadomo, że uzależnienie od nikotyny poddaje się leczeniu. Rzucenie palenia nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania, ale również znacząco wpływa na przebieg i rokowania w przypadku wielu chorób.

Motywowanie do zaprzestania palenia i leczenie uzależnienia od nikotyny jest więc jednym z ważniejszych zadań, które stoją przed każdym pracownikiem medycznym. Zalecenie lekarza lub innego członka personelu medycznego często skłania do podjęcia walki z uzależnieniem. W praktyce trudno jest wygospodarować czas pozwalający na długotrwałe prowadzenie leczenia uzależnienia od nikotyny. Dlatego ważne jest korzystanie z łatwo dostępnych narzędzi, które są wsparciem dla pracowników ochrony zdrowia i realną pomocą dla pacjentów. Warto zalecić każdemu uzależnionemu od nikotyny pacjentowi, by skontaktował się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP).

Jest co najmniej 10 powodów, dla których warto palących pacjentów kierować do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (TPPP)

  1. W TPPP pacjenci mogą uzyskać nieoceniającą i nieodpłatną, specjalistyczną pomoc w rzuceniu palenia.
    Dzwoniąc pod numer 801 108 108 lub 22 211 80 15 można w sposób zapewniający poufność i dyskrecję porozmawiać z profesjonalistą, który udzieli fachowego wsparcia. Poradnictwo TPPP oparte jest wyłącznie o metody spełniające zasady Medycyny Opartej na Dowodach (EBM)
  1. TPPP zapewnia wsparcie i pomoc podobną do tej, która oferowana jest w specjalistycznych gabinetach. Doradcy przygotowani są do pracy psychologicznej z uzależnionym pacjentem
    oraz udzielenia podstawowych informacji dotyczących leczenia farmakologicznego.
  2. TPPP jest dostępna w całej Polsce, a numer telefonu umieszczony jest na każdym opakowaniu wyrobów tytoniowych.
  3. TPPP jest dostępna przez 6 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek w godz. 9-21; soboty w godz. 9-15).
  4. Doradcy TPPP mogą umawiać się na kolejne terminy rozmów i dzwonić do swoich klientów. Wystarczy podać numer telefonu podczas rozmowy telefonicznej lub wysłać zgłoszenie za pośrednictwem strony jakrzucicpalenie.pl
  5. Doradcy Poradni pomagają opracować indywidualny plan rzucenia palenia.

Telefony odbierane są przez wysokiej klasy specjalistów, przeszkolonych w tym, jak pomóc skutecznie rzucić palenie. Wszyscy doradcy rozumieją mechanizmy biologiczne i psychologiczne uzależnienia. Dzięki temu z dużym wyczuciem i empatią potrafią słuchać i ukierunkować rozmówcę tak, by zwiększyć jego szansę na odstawienie nikotyny. Przebieg rozmowy uzależniony jest od oczekiwań osoby dzwoniącej i pierwsze pytanie zawsze dotyczy tego, jakiego rodzaju pomocą jest zainteresowana. Poradnictwem obejmujemy zarówno osoby, które chcą odstawić tradycyjne papierosy, jak również użytkowników e-papierosów i tytoniu podgrzewanego. Doradcy nie oceniają, nie narzucają swoich pomysłów na rzucenie palenia, a w zamian słuchają i pomagają w znalezieniu najlepszej drogi do celu.

  1. Doradcy mogą pomóc w doborze odpowiedniego leczenia farmakologicznego wspomagającego rzucenie palenia.
  2. Z pomocy Poradni mogą skorzystać zarówno osoby uzależnione od nikotyny, jak i ich bliscy.
  3. Można uzyskać pomocne wskazówki na temat:
  • Jak radzić sobie z głodem nikotynowym i objawami odstawienia.
  • Jakie strony internetowe lub aplikacje mogą pomóc rzucić palenie.
  • Czy stosować leki wspomagające rzucenie palenia, a jeśli tak, to jak je stosować.
  • Jak rozpoznawać i radzić sobie z symptomami nawrotu.
  1. Liczne badania naukowe potwierdzają, że specjalistyczne poradnictwo oferowane w trakcie telefonicznych sesji zwiększa szansę rzucenia paleniaoraz, że intensyfikacja pomocy poprzez pomoc telefoniczną jest czynnikiem sprzyjającym powodzeniu próby.
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ile pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty w 2023 roku.