Minister zdrowia w dniu 14 października 2016 roku skierował do konsultacji projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rozpoczynamy cykl artykułów przybliżających zapowiadane zmiany.
TYLKO UMOWA O PRACĘ
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy:
"Dodatkowo projekt zakłada możliwość zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego jedynie w oparciu o umowę o pracę. Spośród 22 803 osób zatrudnionych w zespołach ratownictwa medycznego, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest 47 % osób. Na podstawie umowy o pracę swoje zadania wykonuje:
1) 5,5 % lekarzy systemu,
2) 68 % pielęgniarek systemu,
3) 27 % osób wykonujących wyłącznie zawód ratownika medycznego,
4) 53 % osób wykonujących zawód ratownika medycznego i obowiązki kierowcy ambulansu ZRM,
5) 77 % osób wykonujących wyłącznie obowiązki kierowcy ambulansu ZRM.
Zatrudnienie na podstawie stosunku pracy stanowi postulat od lat podnoszony przez środowisko ratownicze. Taka forma zatrudnienia sprzyja stabilizacji pozyskiwania kadry na rynku pracy, zabezpieczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, pomaga egzekwować prawo pracowników do ubiegania się o dofinansowanie kursów doskonalących i umundurowania. Stosunek pracy nie pozwala na przekroczenie ustawowego maksymalnego czasu pracy, co jest nagminne w przypadku umów cywilno-prawnych."
PIS zapowiada, że wymóg zatrudniania członków zespołów systemu PRM tylko w oparciu o umowę o pracę ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.
Wybrał: Mariusz Mielcarek