Czynniki wywołujące choroby dróg oddechowych.

2 min czytania
Aktualności
Czynniki wywołujące choroby dróg oddechowych.


Prawidłowo funkcjonujący układ oddechowy zapewnia organizmowi odpowiednią wentylację, a więc dostarczanie do komórek tlenu, a także usuwanie zbędnego dwutlenku węgla. Tymczasem z roku na rok coraz więcej osób zapada na choroby dróg oddechowych. Zwiększa się również liczba hospitalizacji, a także i zgonów z tego właśnie powodu. Sprawdzamy, jakie czynniki wywołują choroby dróg oddechowych i jak można się przed nimi ustrzec.

Wirusy i bakterie

Za rozwój infekcji dróg oddechowych (najczęściej górnych) odpowiedzialne są wirusy oraz bakterie. Wnikają one do naszego organizmu drogą kropelkową, a więc przez nos, usta czy nawet oczy. Warto więc unikać dużych skupisk ludzi, zasłaniać usta i noc, a także często myć ręce. Infekcje najczęściej występują w sezonie jesienno-zimowym, lecz odpowiedzialne za ich rozwój wirusy i bakterie mogą zaatakować o każdej porze roku. Objawami infekcji dróg oddechowych są katar, kaszel, ból gardła czy gorączka. W leczeniu mogą pomóc leki dostępne bez recepty, na przykład bioaron c

Palenie tytoniu

W dymie tytoniowym występuje bardzo wiele substancji szkodliwych, które odpowiedzialne są przede wszystkim za rozwój Przewlekłej Obturbacyjnej Choroby Płuc, a także nowotworów układu oddechowego. Co istotne, nie tylko palacze czynni narażeni są na efekty uboczne palenia papierosów czy w ogóle tytoniu. Także palacze bierni, czyli osoby wdychający dym tytoniowy, cierpią na choroby układy oddechowego. 

Zanieczyszczenia środowiska i powietrza

Wiele mówi się o tym, że zanieczyszczenia środowiska mogą powodować nowotwory, astmę czy gruźlicę. Chodzi tutaj głównie o pyły zawieszone, których wysokie stężenie występuje w powietrzu w szczególności jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Zanieczyszczeniu środowiska sprzyjają piece węglowe, spaliny samochodów czy innego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne emitowane do atmosfery. Powinniśmy jednak uważać nie tylko na powietrze, jakim oddychamy na zewnątrz. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenia powietrza występują również w pomieszczeniach – mogą dotyczyć one stolarni, zakładów przetwórczych czy niektórych zakładów produkcyjnych. Zanieczyszczonym powietrzem możemy oddychać również w domu, szczególnie jeśli wpuszczamy je z zewnątrz.

Skłonności genetyczne

Mutacje genów odpowiadają w dużym stopniu za występowanie mukowiscydozy oraz Przewlekłej Obturbacyjnej Choroby Płuc. Niemniej jednak, choć brak bezpośrednich dowodów naukowych, możemy zauważyć, że osoby, u których w rodzinie częściej występują infekcje dróg oddechowych, również mogą na nie zapadać ze zwiększoną częstotliwością. Naukowcy wiążą to co prawda z genetyką układu odpornościowego, lecz warto mieć także na uwadze, czy w naszej rodzinie nie występowały przypadki nowotworów dróg oddechowych.

Odżywianie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Okazuje się, że ma ono niebagatelny wpływ na zdrowie układu oddechowego. Otóż w przypadku otyłości czy nawet nadwagi narażeni jesteśmy w większym stopniu na wystąpienie bezdechu sennego. Natomiast niedożywienie i anemia mogą sprzyjać gruźlicy czy Przewlekłej Obturbacyjnej Chorobie Płuc

LH

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8283 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowe, kolorowe bluzy medyczne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Odzież medyczna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Pacjenci coraz częściej zwracają uwagę na to, jak ubrany w trakcie wykonywania swojej pracy jest…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Ponad 70 tys. odszkodowania dla pielęgniarek.

1 min czytania
Gigantyczne odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Prezentujemy fragment wyroku sądu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej sprawy z powództwa pielęgniarek przeciwko szpitalowi o…
Aktualności

Jak długo pielęgniarki pracują w zawodzie?

1 min czytania
Dyskusje wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komentarz na naszym profilu na Facebooku: Pracuję 52 lata w zawodzie pielęgniarki i kocham…
Komentarze