Dodatki pielęgniarek – NFZ zaleca skorygowanie list uprawnionych osób.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Dodatki pielęgniarek – NFZ zaleca skorygowanie list uprawnionych osób.

Dodatki dla pielęgniarek

Interpelacja do prezesa Rady Ministrów w sprawie wypłaty "dodatków covidowych" dla pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Premierze,

w dobie pandemii koronawirusa pielęgniarki i położne swoją pracą gwarantują poczucie bezpieczeństwa dla pacjentek i pacjentów. Ich ciężka, ofiarna praca zasługuje na najwyższe uznanie również w postaci dodatkowego wynagrodzenia, tzw. dodatku covidowego, niezależnie od poziomu zabezpieczenia szpitala, analogicznie jak laboratoria, SOR-y oraz izby przyjęć.

Obecne przepisy regulujące wypłatę dodatków nie są jasne, a ich interpretacja przez pracodawców jest dowolna. Z całego kraju napływają niepokojące informacje o nieprawidłowościach w wypłacie dodatków. Pracownicy informują, że pracodawcy nie wypłacają środków albo nie składają do Narodowego Funduszu Zdrowia właściwych list pracowników, którym należą się dodatki, albo nie korygują list pomimo zaleceń ze strony NFZ. Powyższe działania pracodawców powodują, że dodatkowe świadczenia w związku z COVID-19 przyznawane są nielicznej grupie pielęgniarek i położnych, a reszta – pomimo że również walczy z przedłużającą się epidemią i pracuje bez gwarantowanych minimalnych norm zatrudnienia – nie otrzymuje tzw. dodatków covidowych. Kontrowersje w środowisku pielęgniarek i położnych wzbudził również brak konsultacji społecznych dot. zapisów gwarantujących dodatkowe środki. Polecenia nie były nigdzie publikowane i dopiero na wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych udało się uzyskać dostęp do ich treści.

Panie Premierze, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje o zmianę przepisów gwarantujących dodatkowe środki za procę w czasie epidemii. W związku z tym proszę Pana Premiera o odpowiedź na pytania:

1. Kiedy rząd zmieni przepisy, aby były one jasne i czytelne dla pracodawców, a ich interpretacja nie budziła żadnych wątpliwości i nie stawała się powodem braku wypłaty należnych środowisku środków finansowych związanych z pracą z pacjentami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie SARS-CoV-2?
2. Czy wszystkie pielęgniarki i położne niezależnie od poziomu zabezpieczenia szpitala otrzymają dodatek COVID-19?
3. Kiedy rząd zagwarantuje wypłatę środków dla grup medyków pominiętych w aktualnie obowiązujących poleceniach ministra zdrowia a udzielających świadczeń medycznych w czasie pandemii COVID-19?

Z wyrazami szacunku

Posłowie: Monika Wielichowska, Aleksandra Gajewska, Rajmund Miller, Anna Wasilewska, Krystyna Sibińska, Katarzyna Lubnauer, Ewa Kołodziej, Riad Haidar

22 stycznia 2021 roku

Czytaj więcej o dodatkach dla pielęgniarek 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8339 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka mogła zapobiec zatrzymaniu krążenia.

2 min czytania
Sąd Apelacyjny o odpowiedzialności pielęgniarki względem chorej, u której wystąpiło zatrzymanie krążenia… Pacjentka w szpitalu poddała się planowaniu zabiegowi cholicystektomii, który trwał…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: „bez sensu jest to porównywanie”.

1 min czytania
Edukacja pielęgniarek w czasach LM i w erze studiów. Jedna z pielęgniarek porównała swoją edukację w czasach LM oraz obecnie na studiach….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Dyżury 12 i 24 godzinne.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Możliwość także umowy o pracę Prywatny Dom Opieki Pałac Seniora w Sulejówku zatrudni na stanowisko: Pielęgniarka / Pielęgniarz. Możliwość pracy z…
Komentarze