Zasiłek chorobowy pielęgniarki w podmiocie leczniczym
W wydaniu papierowym (data wydania 7 grudnia), Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wysłane do wszystkich szpitali w Polsce, opisaliśmy zawiłości związane z wysokością zasiłku chorobowego dla pielęgniarek i położnych.
To, że ten zasiłek będzie przywrócony do wysokości 100% zapisano w projekcie ustawy… już 19 października. Natomiast ustawę z wyższym zasiłkiem opublikowano dopiero w dniu 28 listopada.
Teraz liczna rzesza "obrońców pielęgniarek" przypisuje sobie skuteczność w walce o przywrócenie 100% zasiłku. Natomiast nikt nie podnosi tematu, że 100% zasiłek obowiązuje pielęgniarki i położne zatrudnione TYLKO w podmiotach leczniczych.
Wobec powyższego nie należy się pielęgniarce np. zatrudnionej w DPS. Znów podzielono pielęgniarki na lepsze i gorsze.
O tym rzesza "obrońców pielęgniarek" milczy.
W ostatnich dniach związek w ramach radosnej twórczości wprowadza pielęgniarki i położne w błąd. W celu uzyskania 100% zasiłku za czas kwarantanny, izolacji lub izolacji w warunkach domowych (pomiędzy 5 września a 30 listopada) nie trzeba składać żadnego wniosku.
Należy tylko złożyć pracodawcy oświadczenie, że "niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19". Wzór oświadczenia opracował ZUS. Następnie pracodawca dopełnia reszty formalności w ZUS w celu wyrównania wysokości zasiłku danej pielęgniarce lub położnej.
Mariusz Mielcarek
Poniżej publikujemy treść komunikatu ZUS z dnia 11 grudnia 2020 roku.
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym – zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru
Ubezpieczony, który jest zatrudniony w podmiocie leczniczym oraz:
odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych, jeśli wynikają one ze styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie
albo
jest niezdolny do pracy z powodu COVID-19, a niezdolność ta powstała w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie
ma od 5 września 2020 r. prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
WAŻNE
Jeżeli spełnione są powyższe warunki, pracownik (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę), który jest zatrudniony w podmiocie leczniczym ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, nawet jeśli nie wyczerpał jeszcze w tym roku kalendarzowym okresu 33 lub 14 dni wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.
Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownicy) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcy).
Przykład 1
Pani Zofia pracuje jako pielęgniarka w przychodni. 5 grudnia 2020 r. źle się poczuła i lekarz stwierdził u niej objawy zapalenia gardła. Lekarz wystawił pani Zofii zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 15 grudnia. Ponieważ była to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym, za okres objęty zwolnieniem lekarskim otrzyma wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Mimo, że pani Zofia jest zatrudniona w podmiocie leczniczym, nowe przepisy nie mają w jej przypadku zastosowania, ponieważ jej niezdolność do pracy nie była spowodowana COVID-19 i nie powstała w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym.
Jeżeli ubezpieczony otrzymał zasiłek chorobowy w wysokości niższej niż 100% przed wejściem w życie nowych przepisów, a więc od 5 września do 28 listopada, a spełnione są przedstawione wyżej warunki, na wniosek ubezpieczonego przelicza się zasiłek i wypłaca wyrównanie do 100% podstawy wymiaru.
Również gdy pracownik otrzymał w tym okresie wynagrodzenie chorobowe, na jego wniosek – przelicza się wypłacone wynagrodzenie za czas choroby, zamienia je na zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru i wypłaca wyrównanie.
Przykład 2
Pani Elżbieta jest lekarzem w szpitalu. Od 5 do 30 października 2020 r. odbywała kwarantannę a następnie izolację w warunkach domowych, które zostały spowodowane stycznością z chorymi na COVID-19 pacjentami w szpitalu. Ponieważ była to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym, za ten okres otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pani Elżbieta wystąpiła 2 grudnia z wnioskiem o wypłatę wyrównania świadczenia chorobowego. Pracodawca wypłaconą jej kwotę potraktował jako zasiłek chorobowy, obliczył należny zasiłek chorobowy w wysokości 100% i wypłacił Pani Elżbiecie w grudniu 2020 r. różnicę między kwotą 100%, a wypłaconą jej kwotą 80%. Pracodawca złożył za grudzień 2020 r. za Panią Elżbietę dokumenty rozliczeniowe korygujące.
UWAGA!
Pracownik (zleceniobiorca), który otrzymał zaświadczenie lekarskie e-ZLA w związku z COVID-19 składa swojemu płatnikowi składek (pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19.
Pobierz wzór oświadczenia – autorstwa ZUS
Płatnik składek wystawia zaświadczenie płatnika składek (Z-3 lub Z-3a), w punkcie „Uwagi” wpisuje, że ubezpieczony jest zatrudniony w podmiocie leczniczym albo w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej oraz że jego niezdolność do pracy powstała w związku wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym albo w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej i przekazuje – wraz z oświadczeniem ubezpieczonego – do ZUS.
Zobacz cały komunikat ZUS z dnia 11 grudnia 2020 roku
źródło: ZUS
Wybrał: Mariusz Mielcarek