Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych
Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Panie Ministrze!
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych od lat należą do jednych z najbardziej nieadekwatnych do ciężaru wykonywanej przez nie pracy. Cały personel medyczny znajduje się na pierwszej linii frontu walki z pandemią. To w jego rękach jest życie i zdrowie milionów Polaków. Codziennie narażają życie swoje i swoich rodzin, opiekując się pacjentami i będąc z nimi w najtrudniejszych chwilach. Dlatego z niepokojem i oburzeniem przyjęłam informacje o planowanej zmianie zasad wypłacania wynagrodzeń pielęgniarkom i położnym.
Obecnie tzw. „zembalowe”, które było wynikiem wynegocjowanego kompromisu kończącego strajki pielęgniarek w 2015 roku, jest wypłacane w sposób znaczony, z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na wynagrodzenia dla pracowników. Koszty administracyjne oraz zapłata za wykonywane świadczenia medyczne znajdują się w innej puli przekazywanych pieniędzy. Według ostatnich doniesień, Ministerstwo Zdrowia planuje połączyć dwie pule pieniędzy w jedną, co spowoduje zagrożenie przeznaczenia tych pieniędzy na inne cele niż wynagrodzenia dla personelu. Już teraz aż 30 proc. szpitali źle rozporządzało pieniędzmi z obu pul, co miało wpływ na niższe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, a związki zawodowe były zmuszone do interwencji w tej sprawie, choć powinno to zrobić Ministerstwo.
Jest niesprawiedliwe, aby traktować pensje pielęgniarek i położnych, jako sposób na łatanie dziury w budżecie szpitalnym. Wyższe wynagrodzenia dla tej grupy powinny być priorytetem. Obecnie średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 52 lata, a 30 proc. personelu osiągnęło uprawnienia emerytalne. Młodzi nie idą do zawodu, za co winę ponosi rząd, nie zapewniając godziwego wynagrodzenia tej grupie zawodowej.
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799), zwracam się z następującymi pytaniami:
1. Czy Ministerstwo planuje zmianę sposobu wypłacania środków dedykowanych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych, włączając je do ogólnej puli środków wypłacanych podmiotom leczniczym za świadczenia medyczne, co znacznie pogorszy sytuację finansową personelu?
2. Ile od roku 2015 do dnia dzisiejszego (tj.17.10.2020) Ministerstwo otrzymało informacji dotyczących złego sposobu gospodarowania pieniędzy z puli przeznaczonych dla pracowników? Ile interwencji w związku z tym przeprowadziło Ministerstwo?
3. Czy Ministerstwo przeznaczy dodatkowe środki pieniężne przeznaczone tylko i wyłącznie na świadczenia dla personelu, który naraża swoje zdrowie i życie podczas walki z koronawirusem? Jeśli tak, to ile i kiedy? Jeśli nie, to dlaczego?
4. Czy Ministerstwo planuje zabezpieczyć pieniądze z przyznawanej dotychczas puli, gwarantując, że otrzyma je personel?
5. Czym kieruje się Ministerstwo planując zmianę sposobu rozliczania wynagrodzeń pielęgniarek?
6. Jak Ministerstwo zabezpieczy pielęgniarki i położne przed zagrożeniami takimi jak: obniżenie wynagrodzeń, nierówne podziały środków między pracownikami, brak gwarancji wypłaty środków dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych?
7. W jaki sposób Ministerstwo zamierza zachęcić młode osoby do pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej, aby uchronić szpitale przed niedoborem personelu?
Joanna Senyszyn
Poseł na Sejm RP
17 października 2020 roku
Wybrał: Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl