Pielęgniarki i położne spotykają szykany ze strony pracodawców. Przyczyną tego stanu rzeczy są wypowiedzi przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek dotyczące warunków pracy w okresie pandemii. Publikujemy wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra zdrowia.
Wolność wypowiedzi pielęgniarek
Warszawa, 25-03-2020 r.
VII.564.34.2020.MAW
Pan
Prof. Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze,
Rzecznik Praw Obywatelskich, stojąc na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych, z uwagą i troską analizuje wszelkie sygnały dotyczące problematyki zapewnienia przestrzegania konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Kwestia ta jest szczególnie istotna w związku z obowiązującym stanem epidemii związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.
Jak wynika z doniesień medialnych,1 Pani , położna z wieloletnim doświadczeniem i specjalistka ds. neonatologii na oddziale noworodków i wcześniaków, została zwolniona z Szpitala Specjalistycznego za wpis, który opublikowała na swoim prywatnym profilu na Facebooku w środę 18 marca 2020 roku. Wpis ten dotyczył warunków pracy personelu medycznego i stanu przygotowania szpitala w warunkach obowiązywania stanu epidemii.
Więcej informacji w sprawie tej położnej zobacz w artykule pt. Dyscyplinarka dla położnej. Powiedziała o warunkach pracy w pandemii.
W związku z powyższą sytuacją w mediach społecznościowych2 oraz na portalu opinii tygodnika Newsweek Polska3 pojawiły się informacje od kolejnych lekarzy o otrzymaniu zakazu wypowiadania się w mediach.
Obecnie kluczowym jest by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali w sytuacji epidemii były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa. Ograniczanie wypowiedzi lekarzy oraz pracownikom służby zdrowia poprzez stosowanie wobec nich sankcji w postaci zwolnień dyscyplinarnych lub wprowadzaniu bezpośrednich zakazów wypowiedzi może do naruszenia obowiązujących standardów. Zagwarantowanie możliwości realizacji wolności wypowiedzi lekarzom jest istotne z uwagi na ważny interes publiczny i konstytucyjne prawa obywateli, w tym m.in. zasadę jawności działania organów państwowych wynikającą z ogólnej zasady demokratycznego państwa prawa (art. 2 Konstytucji RP), wolność słowa oraz prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji wynikające z art. 54 Konstytucji RP oraz prawo obywateli do informacji zagwarantowane w art. 61 Konstytucji RP.
Mając na uwadze powyższe, działając w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2018 r., poz. 2179 ze zm.), zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o poinformowanie, czy podobne sygnały były zgłaszane Ministrowi Zdrowia oraz o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie.
Z wyrazami szacunku
Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich
Pielęgniarki – ministerstwo dało dyrektorom środki na wzrost wynagrodzeń.
Sejm – dodatek dla pielęgniarki to średnio 3 tys. PLN.
Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.