Pielęgniarka/Pielęgniarz – rotacyjny system pracy
Interpelacja nr 5738
do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie wprowadzenia rotacyjnego systemu pracy w domach pomocy społecznej
Szanowna Pani Minister!
Dnia 29 kwietnia bieżącego roku podczas konferencji prasowej minister zdrowia pan Łukasz Szumowski zapowiedział, że domy pomocy społecznej oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze mają rozpocząć pracę w trybie rotacyjnym. Dodatkowo została przekazana informacja o tym, że na ten cel z budżetu państwa wydzielono 50 mln zł. W ramach tej kwoty mają również być przyznawane dofinansowania dla pracowników i pracownic. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej póki co milczy w kwestii szczegółów. Po domach pomocy społecznej rozniosła się już jednak wieść i zapanował niepokój.
Dlatego, działając na podstawie art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu oraz art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Na czym dokładnie polega zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rotacyjny system pracy w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych? Proszę o przedstawienie założeń.
2. Czy założenia rotacyjnego systemu pracy w DPS-ach i ZOL-ach będą dopasowane do placówek, w których kadra pielęgniarsko-opiekuńcza jest bardzo nieliczna? Jeśli tak, w jaki sposób będzie organizowana praca w tego typu placówkach – czy dojdzie do skierowania dodatkowych osób do pracy, skrócenia długości trwania jednej zmiany? Jakie rozwiązania tego problemu proponuje MRPiPS?
3. Czy MRPiPS dysponuje danymi dotyczącymi stanu zatrudnienia pielęgniarek i pielęgniarzy oraz opiekunów i opiekunek w DPS-ach i ZOL-ach w Polsce i jest w stanie określić, w których placówkach mogą wystąpić problemy z wprowadzeniem rotacyjnego systemu pracy?
4. Czy rotacyjny system pracy będzie obligatoryjny tylko dla ośrodków typu domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze?
5. Czy rotacyjny system pracy zostanie wprowadzony jako obowiązek czy rekomendacja?
6. Czy MRPiPS przekaże środki finansowe wojewodom i starostom na zapewnienie wyżywienia i miejsc do odpoczynku dla personelu pozostającego z podopiecznymi w placówce? Jeśli tak, jaka to będzie kwota?
7. Czy MRPiPS zapewni środki finansowe i możliwość przeprowadzania regularnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w odniesieniu do pracowników i pracownic domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych? Jeśli tak, jaka to będzie kwota?
8. Na jakiej zasadzie i w jakiej wysokości będzie przyznawane dofinansowanie płac pracowników i pracownic domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych?
Pomysł rotacyjnego trybu pracy w tego typu ośrodkach opieki całodobowej jest słuszny – wprowadziły go dotąd na własną rękę, z pomocą starostw, DPS-y w powiecie opatowskim (województwo świętokrzyskie) oraz DPS w Miechowie (województwo małopolskie). Jednak nawet dobre rozwiązanie nie będzie wystarczające, jeśli odpowiednio go nie uregulujemy i nie ustalimy odgórnych, uszczegółowionych wytycznych. Dlatego też prosimy o niezwłoczne podjęcie działania w tej kwestii i udzielenie odpowiedzi na postawione przez nas pytania.
Z wyrazami szacunku
Daria Gosek-Popiołek, Paulina Matysiak
poseł na Sejm RP
źródło: strona internetowa Sejmu
Zobacz także:
Pielęgniarki: Śluzy to wydzielone folią malarską zasłony.
Pielęgniarki: rekompensata także bez posiadania dodatkowego zatrudnienia!
Pielęgniarka: w oczach dyrekcji, oddziałowych, wojewodów, jestem jak mięso armatnie.
Przeczytaj najnowszy numer Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych