Pielęgniarka ze średnim wykształceniem a dyżur medyczny
W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister zdrowia józefa Szczurek-Żelazko napisała między innymi:
Ponadto do tej samej ustawy wprowadzono przepis art. 47a. stanowiący, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej dotyczące instytucji dyżuru medycznego stosuje się do pracowników wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zatrudnionych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę.
Oznacza to, że we wskazanym okresie m. in. pielęgniarki i położne posiadające wykształcenie średnie mogą pełnić dyżury medyczne, a wynagrodzenie za pełnienie dyżuru będzie ustalane na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników wykonujących zawód medyczny posiadających wyższe wykształcenie.
źródło: sejm.gov.pl
Poniżej cytuję treść przedmiotowego zapisu z ustawy:
Art. 47a. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przepisy art. 95–99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295) stosuje się do pracowników wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1471 i 1565) zatrudnionych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę.
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Praca dla pielęgniarki – szpital wypłaca 50% dodatku za pandemię.
Pielęgniarka: zaniedbania to nie ostatnie dni. To ignorowanie pielęgniarek latami…
Pielęgniarka: Proszę osoby decyzyjne o troszkę wyobraźni!
Komentarze