Struktura wiekowa pielęgniarek
Zobacz także: Radosna tonacja promocji zawodu pielęgniarki.
Poniżej publikujemy fragment raportu Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa za 2018 rok
Niepokojąca jest także struktura wiekowa pielęgniarek. Wśród pielęgniarek Województwa Podlaskiego zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych – 3148 (33,4%) mieści się w przedziale wiekowym od 51 do 60 lat, a 1538 osób (16,8%) to pielęgniarki w wieku od 61 do 65 i powyżej 65 lat.
Na podstawie informacji pozyskanych z ankietowanych stacjonarnych podmiotów leczniczych zatrudniających ok. 70% kadry pielęgniarskiej województwa podlaskiego (dane z grudnia 2018 r.), uprawnienia emerytalne nabyło w 2018 r. – 172 osoby, z czego 90% nadal pracuje. W latach 2018-2022 – uprawnienia emerytalne nabędzie 908 osób. 17,1 % ogółu zatrudnionych pielęgniarek deklaruje odejście na emeryturę w najbliższych latach.
Pielęgniarki w wieku 21–30 lat to grupa ok. 700 osób, co stanowi niespełna 7% ogółu zatrudnionych. Zatrudnienie absolwentów do końca grudnia 2018 r. wynosiło 77 osób.
Największy problem z pozyskaniem kadr mają szpitale, a w szczególności powiatowe.
W lecznictwie niestacjonarnym pielęgniarki otrzymują propozycje wyższego wynagrodzenia niż to, które proponują szpitale i w związku z tym chętniej podejmują pracę w podstawowej opiece zdrowotnej.
Spadnie liczba pielęgniarek
Prognozowany dla województwa podlaskiego wskaźnik pielęgniarek i położnych na tysiąc mieszkańców ma wynieść 3,89% w 2020 r., a w 2025 r. – 3,64%. Należy podkreślić, że przez cały prognozowany okres, wskaźnik dla województwa podlaskiego pozostaje na najniższym poziomie w kraju. Ma to wymierne przełożenie na liczbę wydawanych przez Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych (Białystok, Łomża, Suwałki) praw wykonywania zawodu, która w 2018 r. wyniosła 158.
Wprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia „Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” i jej stopniowa realizacja powinna skutkować w niedalekiej przyszłości poprawą zatrudnienia i podniesieniem jakości realizowanych świadczeń.
Potrzeby i problemy do rozwiązania.
– Poszukiwanie skutecznych rozwiązań w zakresie wzrostu popularności zawodu
pielęgniarki.
– Zatrzymanie emigracji pielęgniarek poza granice Polski.
– Stworzenie atrakcyjnych (w tym także finansowo) stanowisk pracy dla absolwentów
pielęgniarstwa.
– Stworzenie narzędzi umożliwiających sprawną i wiarygodną analizę w zakresie statystyki
dotyczącej pielęgniarek w Polsce, w tym w woj. podlaskim.
– Wypracowanie mechanizmów zobowiązujących absolwentów kierunku pielęgniarstwo
do podjęcia pracy w zawodzie.
– Propagowanie popularności i prestiżu zawodu pielęgniarki.
– Sukcesywne wdrażanie „Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa
w Polsce” i pozyskanie do systemu nie tylko młodych pielęgniarek, ale również
absolwentów zawodów pomocniczych.
Liczba pielęgniarek specjalistów rośnie
Osiągnięcia w reprezentowanej dziedzinie.
– Wzrost w województwie podlaskim liczby pielęgniarek specjalistek. Od kilku lat roczny
przyrost specjalistów wynosi ok. 3-3,5 % ogółu zatrudnionych pielęgniarek.
– Opracowanie i realizacja „Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa
w Polsce”.
Prognozowanie potrzeb zdrowotnych populacji w województwie.
Biorąc pod uwagę wskaźnik dynamiki przybywania ludności w wieku poprodukcyjnym i pozostałe trendy demograficzne, należy planować w województwie działania zapewniające opiekę geriatryczną, długoterminową, hospicyjną, rehabilitacyjną, w tym także w zakresie kontraktowania świadczeń w ramach kompleksowej pielęgniarskiej opieki geriatrycznej.
Promocja zdrowia i profilaktyka I fazy powinny być silniej akcentowane w pakietach świadczeń finansowanych przez publicznego płatnika.
Opieka długoterminowa, realizowana przez pielęgniarki, w tym domowa opieka długoterminowa to kierunek, który powinien być uwzględniony w prognozowaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa podlaskiego.
Autorem powyższego raportu (fragment) jest Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa pani Agnieszka Krynicka. Pierwszą część raportu publikujemy w artykule pt.: Raport: 30-50% pielęgniarek pracuje u kilku pracodawców.
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Raport – pielęgniarki sygnalizują wyczerpanie fizyczne i psychiczne.
30-50% pielęgniarek pracuje u kilku pracodawców.
Pielęgniarki to personel pomocniczy – mówi działacz izby lekarskiej.