WICEMINISTER O ZRÓWNANIU PŁAC
ZAWODÓW MEDYCZNYCH Z SANITARIUSZEM
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:
Szanowni państwo, bardzo dziękuję za tę dyskusję. Myślę, że na początek wrócę jeszcze 2 lata wstecz, kiedy ta ustawa była uchwalana. Ta ustawa jest pierwszą regulacją – powtarzam, pierwszą, która gwarantuje systematyczny wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Do tej pory żaden poprzedni rząd nie podejmował takiej decyzji o ustawowym regulowaniu minimalnych wynagrodzeń zasadniczych, bo o tym mówimy i podkreślam jeszcze raz – zasadniczych wynagrodzeń. W tej ustawie pokazaliśmy ścieżkę dojścia do wynagrodzeń określonych właśnie w przepisach tej ustawy, uwzględniając oczywiście wykształcenie poszczególnych pracowników, jak również rodzaj wykonywanej pracy na konkretnych stanowiskach pracy.
Zdaję sobie sprawę z tego i dobrze wiemy, że ten pierwotny projekt nie był doskonały. On jest modelowany, bo nie tak dawno ta ustawa też była zmieniana, ponieważ objęliśmy tą regulacją jeszcze inną grupę pracowników, tych, którzy w pierwotnej wersji nie byli ujęci, a są to pracownicy, którzy biorą udział przy udzielaniu świadczeń. Na pewno dyskusja na ten temat jest zasadna. Natomiast dzisiaj wychodzimy naprzeciw, zmieniamy na plus tę ustawę. Jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników. Pierwotnie zakładaliśmy, że ta kwota bazowa będzie utrzymana do końca 2020 r. na poziomie 3900 zł. W tej chwili, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju, rozwój gospodarczy, wpływy do budżetu, zwiększenie przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, obecny rząd, minister zdrowia, uznali, że jest możliwe, i będzie to bezpieczna decyzja, podniesienie tej kwoty właśnie do wysokości 4200. Robimy to po to, żeby te środki wpłynęły do pracowników i od 1 lipca mogli odczuć tę podwyżkę.
(…)
Kwestia wynagrodzeń pozostałych grup zawodowych, diagnostów. Pani przewodnicząca akcentowała niski poziom wynagrodzeń i wskazywała, że wynagrodzenie diagnosty będzie zrównane z wynagrodzeniem salowej czy sanitariusza. Szanowni państwo, po to właśnie wprowadzamy tę ustawę, po to są te wskaźniki, które są przypisane do każdej profesji, aby nie dochodziło do takiej sytuacji, że zawody, które wymagają odpowiedniego przygotowania, pewnego profesjonalizmu, były wynagradzane inaczej niż zawody, które tymi cechami nie muszą się legitymować. Ta tabela wyraźnie wskazuje różnice. Natomiast podwyższając kwotę bazową, jak powiedziałam, we wszystkich grupach zawodowych, we wszystkich podnosimy wynagrodzenie zasadnicze. Zatem jeszcze raz apeluję o to, żeby nie mieszać tego z wynagrodzeniem, które jest ustalane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bo tam jest to zupełnie inaczej zdefiniowane. My mówimy o wynagrodzeniu zasadniczym.
Zobacz co o wynagrodzeniach pielęgniarek mówiła pani Ptok
źródło: stenogram posiedzenia komisji
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych