PIELĘGNIARKI – ZAPOWIEDŹ ZMIANY
ZASAD WYNAGRADZANIA
Komunikat po spotkaniu Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia Sekretariat Ochrony Zdrowia domaga się zmian w ustawie „podwyżkowej”
Informujemy, że w czasie spotkania Zespołu Trójstronnego w dniu 4 lutego realizując postanowienia Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia został zgłoszony postulat „odmrożenia” kwoty bazowej w Ustawie o sposobie ustalania najniższego zasadniczego wynagrodzenia w podmiotach działalności leczniczej.
Przypominamy, że obecna kwota do obliczania wskaźników wynosi 3900 złotych.
Zgodnie z intencją powstania ww ustawy celem jest osiągnięcie bazy w wysokości „średniej krajowej”.
Wobec faktu, iż w ostatnich miesiącach nastąpił wzrost średniej, NSZZ Solidarność domaga się wcześniejszego (niż zakłada ustawa) wzrostu kwoty -jednocześnie podkreślamy iż wzrost ten mógłby być realizowany etapami.
Ciąg dalszy informacji poniżej…
Pozwoli to na osiągnięcie wyższych kwot podwyżek w kolejnych transzach.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski obecny na spotkaniu Zespołu podzielił stanowisko NSZZ Solidarność i podkreślił że do jego realizacji konieczna jest nowelizacja ustawy – należy dokonać tego jak najszybciej.
Na najbliższym posiedzeniu zostanie przedstawiona symulacja kosztów, którą już opracowuje Departament Dialogu Społecznego.
Rozpoczęte zostały prace nad zmianami Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.
Zmiana ma na celu aktualizację spisu i uwzględnienie nowych zawodów w medycynie a także zweryfikowanie niezbędnych kwalifikacji do ich wykonywania.
Zmiana ww rozporządzenia pomocna będzie przy nowelizacji taryfikatora, który jest załącznikiem do Ustawy o sposobie ustalania(…)
Przewodnicząca M. Ochman wystąpiła z wnioskiem o pilną informację na temat nieprawidłowości występujących z realizacją ustawy w wojewódzkich i powiatowych stacjach Sanepidu.
Od przedstawiciela Ministerstwa Finansów uzyskaliśmy zapewnienie, iż w budżecie zostały zapewnione środki finansowe na realizację podwyżek.
W sprawie wyłączenia z płacy minimalnej dodatku stażowego – aktualnie – propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (aby nie włączać dodatku w celu osiągnięcia płacy minimalnej) została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Dialogu Społecznego i skierowana do dalszych prac.
Projekt zmiany ustawy ma być jak najszybciej skierowany do Rady Ministrów.
źródło informacji: strona internetowa Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia – opublikowano 6 lutego 2019 roku