Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych w wymiarze 6 dni roboczych rocznie zostanie wpisany do ustawy o zawodach.

1 min czytania
AktualnościUrlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.
Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych w wymiarze 6 dni roboczych rocznie zostanie wpisany do ustawy o zawodach.

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych

w wymiarze 6 dni roboczych rocznie

zostanie wpisany do ustawy o zawodach

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w dniu 7 grudnia dodano pozycję: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

W praktyce występują sytuacje, gdzie pielęgniarki i położne, które zamierzają wziąć udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych innych niż określone w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 123, z późn. zm.), np. w szkoleniach, konferencjach i kursach naukowych w ramach stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, wykorzystują własny urlop wypoczynkowy w powyższym celu.

Zmiana dotycząca płatnego urlopu szkoleniowego jest realizacją ustaleń, o których mowa w § 1 ust. 7 Porozumienia zawartego w dniu 9 lipca 2018 r. pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a Ministrem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Projektowana ustawa wprowadza urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie, który będzie płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop szkoleniowy skierowany jest do pielęgniarek i położnych podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach innych niż określone w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy. Udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych będzie potwierdzany przez podmiot prowadzący daną formę podnoszenia tych kwalifikacji.

Projekt ustawy nie będzie miał wpływu na życie społeczne, w tym osób niepełnosprawnych i osób starszych. Zmiana w projekcie ustawy, wprowadzająca urlop szkoleniowy dla pielęgniarki i położnej wpłynie na wzrost zainteresowania podjęciem pracy w tych przedsiębiorstwach oraz poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Pierwsze efekty wprowadzonych rozwiązań będzie można zaobserwować po upływie kilku lat od wejścia w życie projektowanej zmiany.

Proponowanym miernikiem będzie liczba pielęgniarek i położnych, która skorzystała z urlopu szkoleniowego.

źródło: ministerstwo zdrowia


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8491 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w Polsce zarabiają najlepiej w Unii Europejskiej?

1 min czytania
Kontrowersyjna informacja w sprawie zarobków pielęgniarek Poniżej publikujemy treść postu zamieszczonego na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 20…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek napisał petycję.

2 min czytania
Treść petycji związku pielęgniarek Warszawa, 14 października 2024 r. StanowiskoZarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnychz dnia 14 października 2024 roku….
Komentarze