Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Jakie zapisano okresy przejściowe?

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Jakie zapisano okresy przejściowe?


NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH PODPISANE!

7 DNI TEMU!

W dniu 11 października 2018 roku minister zdrowia podpisał "Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego". Według ministerstwa przedmiotowe rozporządzenie będzie lekiem na "problem braku jednolitego minimalnego standardu obsady personelu pielęgniarskiego i położniczego na oddziałach szpitalnych". Podpisane rozporzadzenie w dniu 11 października zostało skierowane do ogłoszenia w dniu 12 października. Natomiast Rządowe Centrum Legislacji informuje, że jego publikacja w Dzienniku Ustaw nastąpi nie później niż 19 października. 

Minister zdrowia wraz z paniami w czepkach prowadził i nadal prowadzi "negocjacje" utrzymywane w tajemnicy. Natomiast dlaczego do tej pory nie podano do publicznej wiadomości, że konstytucyjny minister podpisał rozporządzenie, trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie! 7 dni temu…

Ministerstwo zdrowia podkreśla (w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia), że "rozporządzenie wprowadza rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na zdrowie ludzi, zapewniając dostępność i utrzymując odpowiednią jakość świadczeń. Pielęgniarki i położne są zatrudnione w podmiotach leczniczych i udzielają świadczeń gwarantowanych zgodnie z kompetencjami. Wskazanie dla podmiotów leczniczych wymogu zapewnienia określonej liczby pielęgniarek i położnych prowadzi do: zapewnienia jakości świadczeń udzielanych przez pielęgniarki oraz położne samodzielnie tj. świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia, zapewnienia udziału pielęgniarek i położnych w świadczeniach realizowanych przez lekarzy i innych pracowników wykonujących zawody medyczne, zmniejszenia liczby powikłań i zakażeń wewnątrzszpitalnych oraz związanych z tym kosztów, zmniejszenia liczby błędów medycznych, a co za tym idzie zmniejszenia kosztów związanych z ordynacją i dystrybucją produktów leczniczych, zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i pielęgniarek/położnych, racjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi, planowania środków finansowych na zadania wykonywane przez pielęgniarki/położne. Natomiast w sytuacji niewystarczającej liczby pielęgniarek/położnych może dochodzić do między innymi  do następujących zdarzeń: wydłużenia hospitalizacji, zwiększenia liczby powikłań np. zapalenia płuc, zakażenia odcewnikowe, odleżyny, zwiększenia liczby  zakażeń wewnątrzszpitalnych, zwiększenia liczby upadków, zwiększenia śmiertelności pacjentów, zwiększenia liczby błędów medycznych a w konsekwencji ponownych hospitalizacji".

Zobacz treść rozporządzenia w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

W rozporządzeniu zapisano okresy przejściowe. Jakie?

W uzasadnieniu do przedmiotowego rozporządzenia zapisano:

"Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem § 1 pkt 1 lit. a w zakresie § 4 ust. 4 pkt 1 oraz § 1 pkt 1 lit. b, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  Taki termin wejścia w życie umożliwi dostosowanie świadczeniodawców realizujących świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego do warunków ich realizacji zawartych w niniejszym projekcie.

Przepisy przejściowe przewidują okres, w którym świadczeniodawcy nie spełniający w dniu 1 stycznia 2019 r. wymogu odnoszącego się do zapewnienia równoważnika etatu na 1 łóżko w przypadku leczenia dzieci, do dnia 1 lipca 2019 r. mogą zapewniać równoważnik etatu na 1 łóżko nie mniejszy niż: 0,6 w przypadku oddziałów zachowawczych oraz 0,7 w przypadku oddziałów zabiegowych. Ponadto przepisy przejściowe przewidują okres, w którym świadczeniodawcy niespełniający w dniu wejścia w  życie przepisów określonych w § 1 pkt 3 lit. a-zr w zakresie, w jakim odnoszą się do zapewnienia równoważnika co najmniej 2 etatów pielęgniarek lub położnych o odpowiednich kwalifikacjach w zakresie specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych realizują świadczenia opieki zdrowotnej na dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r.".

Inf. wł.

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także dział w aktualnościach – Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych 

Kolejne informacje w sprawie w ciągu dzisiejszego dnia… 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8487 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
Komentarze