PODZIAŁ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH NA TRZY GRUPY
NADCIĄGA KATASTROFA – BRAK PIELĘGNIAREK
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca 2018 roku
Poseł Alicja Chybicka:
Jeśli państwo pozwolą, to tytułem wstępu – ja jestem z Wrocławia i mam zaszczyt kierować „Przylądkiem Nadziei”, czyli Kliniką Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu – chciałabym zwrócić się do pana, panie ministrze, sygnalizując problemy. To, co pan powiedział, otrzymaliśmy w materiałach. Gratuluję panu nominacji. Właściwie nie wiem, czy trzeba gratulacje składać, ale gratuluję. Chciałabym powiedzieć o problemach, jakie są w onkologii i hematologii dziecięcej, i prosić o to, aby pan do tego się ustosunkował.
Po pierwsze, tak jak we wszystkich szpitalach w Polsce, my w onkohematologii dziecięcej cierpimy na brak pielęgniarek. Co ministerstwo chce w tej mierze zrobić? Ja powiem, że mam propozycję. Otóż, w tych klinikach, ponieważ – jak pan powiedział – ta choroba jest rzadka, ale dotyczy dzieci, czyli materiału wrażliwego, powinno się zastosować jakieś metody specjalne. Tam jest życie albo śmierć. Pan jest onkologiem dorosłych, a onkologia dziecięca to jest całkiem inna bajka.
Choroba nowotworowa u dzieci idzie burzliwie i zabija bardzo szybko. W związku z tym, tu nie ma czasu na poszukiwanie niewiadomo jakich metod. Metoda pozyskania pielęgniarek jest prosta. To są płace. Być może trzeba się pochylić nad płacami w onkohematologii dziecięcej dla pielęgniarek, ale nie tylko, bo pkt 2 to jest brak lekarzy specjalistów.
(…)
Podsekretarz stanu w MZ Sławomir Gadomski:
Odnosząc się do zasobów kadrowych. To temat rozpoznany, jak powiedział pan przewodniczący, ogólny. Wydaje się, że dzisiaj toczy się wiele działań związanych z brakiem pielęgniarek czy lekarzy specjalistów, czy w związku z brakiem sekretarek medycznych.
Normy zatrudnienia pielęgniarek. Obecny projekt rozporządzenia jest w konsultacjach publicznych. Trwa analiza nadesłanych uwag.
źródło: stenogram posiedzenia komisji
Wybrał: Mariusz Mielcarek