Pielęgniarki i położne zrobią jeszcze bardziej na szaro? To dyrektorzy będą dyktować warunki płacy a nie ustawa? Pracodawcy ochrony zdrowia postulują aby w nowelizacji ustawy podwyżkowej "uzależnić wynagrodzenia od kwalifikacji wykorzystywanych u danego pracodawcy z dodatkowym zastrzeżeniem, że nabyte kwalifikacje powinny w znaczący sposób podnosić jakość i/lub efektywność opieki nad pacjentem oraz uzgadnianie z pracodawcą kierunków rozwoju kwalifikacji".

2 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.
Pielęgniarki i położne zrobią jeszcze bardziej na szaro? To dyrektorzy będą dyktować warunki płacy a nie ustawa? Pracodawcy ochrony zdrowia postulują aby w nowelizacji ustawy podwyżkowej "uzależnić wynagrodzenia od kwalifikacji wykorzystywanych u danego pracodawcy z dodatkowym zastrzeżeniem, że nabyte kwalifikacje powinny w znaczący sposób podnosić jakość i/lub efektywność opieki nad pacjentem oraz uzgadnianie z pracodawcą kierunków rozwoju kwalifikacji".


 

Posiedzenie zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych

W dniu 15 listopada 2017 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych. W spotkaniu stronę rządową reprezentowali Józefa Szczurek-Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W posiedzeniu poza członkami Zespołu uczestniczyli także przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych.

Tematem spotkania była kontynuacja dyskusji na temat rozwiązań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. 

Zgodnie z ustaleniami z posiedzenia zespołu w dniu 24 listopada br. strona związkowa zgłosiła propozycje zmian do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które dotyczyłym.in.: poszerzenia zakresu podmiotowego ustawy o pracowników niemedycznych, zmiany kwoty bazowej jako podstawy do wyliczania podwyższenia wynagrodzenia, doprecyzowanie terminu na wydanie zarządzenia w sprawie podwyższenia wynagrodzenia przez kierownika pomiotu leczniczego, uchylenia art. 3 ust. 3 omawianej ustawy, zmiany kryterium kwalifikacji pracowników do poszczególnych grup zawodowych.

Następnie przedstawiciel strony pracodawców, w imieniu Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan i BCC przedstawił stanowisko w którym pracodawcy postulują m.in. uzależnienie wynagrodzenia od kwalifikacji wykorzystywanych u danego pracodawcy z dodatkowym zastrzeżeniem, że nabyte kwalifikacje powinny w znaczący sposób podnosić jakość i/lub efektywność opieki nad pacjentem oraz uzgadnianie z pracodawcą kierunków rozwoju kwalifikacji. 

Wiceminister J. Szczurek-Żelazko poinformowała, że resort zdrowia pisemnie odniósł się do przedstawionych propozycji. Jednakże, aby móc oszacować skutki poszczególnych zapisów w ocenie resortu istotne jest aby zespół wypracował konkretne propozycje w danym obszarze. Zostanie wtedy przygotowana szczegółowa analiza oceny skutków regulacji. Poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o odniesienie się do propozycji w sprawie dopuszczalności objęcia przepisami ustawy wszystkich pracowników podmiotów leczniczych – medycznych i niemedycznych – na jednakowych zasadach.

Marek Waleśkiewicz, Dyrektor Departamentu w MRPiPS poinformował, że pismem z dnia 14 listopada br. resort poinformował Ministerstwo Zdrowia, że ocena propozycji ewentualnego rozszerzenia zakresu podmiotowego o pracowników niewykonujących zawodów medycznych należy do Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo RPiPS zwróciło jednak uwagę, że przyjęcie proponowanych rozwiązań w zakresie objęcia „zawodów niemedycznych” gwarancją wyższego wynagrodzenia minimalnego od ustalonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, może budzić wątpliwości w kontekście zasady równości obywateli wobec prawa.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja i wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami partnerów społecznych i stroną rządową. Uzgodniono, że na kolejnym posiedzeniu zespołu zaplanowanym na dzień 29 listopada br. Ministerstwo Zdrowia przedstawi uzgodnione propozycje w odniesieniu do propozycji zgłoszonych przez partnerów społecznych.

źródło: dialog.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8487 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Ptok zachęca młodych do zawodu: Szybko umrzecie.

5 min czytania
Pielęgniarz: Ja i moja żona mamy po 61 lat. Czy naprawdę nie ma dla nas ratunku? W dniu 19 listopada 2024 roku…
Komentarze