Posłanka PiS do ministra zdrowia, pisze interpelację w sprawie "znacznych podwyżek dla medycznych pracowników przychodni i szpitali".

1 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

 


Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie znacznych podwyżek dla medycznych pracowników przychodni i szpitali

Szanowny Panie Ministrze,
prasa podaje, że jeśli postulaty pracowników ochrony zdrowia nie zostaną spełnione, to 2 października rozpocznie się strajk głodowy. Tak zapowiedział w Sejmie przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek, podczas rozpatrywania projektu o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Projekt, opracowany wspólnie przez przedstawicieli wszystkich środowisk zrzeszonych w PZM, zakłada znaczne podwyżki dla medycznych pracowników przychodni i szpitali. Przewiduje, że minimalna pensja lekarza specjalisty wyniesie trzy średnie krajowe brutto (ok. 12 tys. zł), lekarza rezydenta, czyli robiącego specjalizację – dwie średnie (ok. 8 tys. zł), a lekarza-stażysty, tuż po studiach – jedną (ok. 4 tys. zł). 1,75 średniej (ok. 7 tys. zł) miałoby przysługiwać pielęgniarce i położnej ze specjalizacją i starszemu technikowi radioterapii. Propozycje współczynników dla każdego ze środowisk ustalili ich przedstawiciele. W ocenie wnioskodawców rząd pozostał głuchy na te propozycje, przyjmując resortowy projekt podwyżek, które mają nie przekroczyć kilkudziesięciu złotych rocznie.

Pracownicy służby zdrowia dają rządowi czas do końca września 2017 roku na spełnienie ich warunków. Jeśli do tego czasu postulaty nie zostaną spełnione, to od 2 października w siedzibie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rozpocznie się strajk. Strajk głodowy pracowników ochrony zdrowia, głównie młodych lekarzy, fizjoterapeutów i innych zawodów medycznych. Zdaniem ekspertów październikowa głodówka może sparaliżować pracę wielu szpitali, bo funkcjonowanie wielu z nich opiera się właśnie na rezydentach. A po głodówce każdy z nich dostanie kilkudniowe zwolnienie lekarskie.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Jakie jest stanowisko ministerstwa wobec postulatu wprowadzenia znacznych podwyżek dla medycznych pracowników przychodni i szpitali?
2. Jakie działania podejmie ministerstwo, aby zapobiec zapowiadanemu na 2 października protestowi?

Anna Elżbieta Sobecka
Poseł na sejm RP 
20 lipca 2017 roku 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8488 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze