Nowe zasady ściągania obowiązkowych składek członkowskich od pielęgniarek i położnych
Zjazd krajowy władz izby określił nowe zasady ściągania obowiązkowych składek członkowskich od pielęgniarek i położnych. Poniżej publikujemy treść uchwał nr 18 i 22, które zostały opublikowane na stronie internetowej naczelnej izby. Czytaj dalej…
Medycyna w 33 godziny
Nie jestem akademikiem i mam do osób z cenzusem profesora należny szacunek. I z zażenowaniem przystępuję do tekstu, w którym chcę okazać sprzeciw wobec programu kursu ordynacji leków dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do samodzielnego leczenia. Czytaj dalej…
Kwestia wynagrodzenia za wypisywanie recept – Oczywista oczywistość
Podczas konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie recept pielęgniarek i położnych przedstawiciele środowiska podnosili kwestię braku dodatkowych środków finansowych w związku z nałożeniem na pielęgniarki i położne dodatkowej odpowiedzialności zawodowej. Poniżej publikujemy skany fragmentów opinii przedstawionych w ramach konsultacji społecznych. Czytaj dalej…
Kurs specjalistyczny a wymogi kwalifikacyjne – Komunikat ministra zdrowia
Poniżej publikujemy komunikat ministra zdrowia z dnia 2 grudnia 2015 roku w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept. Czytaj dalej…
Ograniczone zaufanie do pielęgniarek i położnych – „Jakiś hazard moralny”
DOBRA ZMIANA? Minister zdrowia zmienia ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej, tak aby pielęgniarki i położne nie mogły wypisywać recept na bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia. Chodzi o wykluczenie „HAZARDU MORALNEGO”. Czytaj dalej…
Wykaz leków
Minister zdrowia w dniu 20 października podpisał rozporządzenie zawierające załącznik nr 1. W załączniku przedstawiono wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być samodzielnie ordynowane oraz na które mają prawo wystawiać recepty pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarki i położne posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie. Przedmiotowy załącznik publikujemy po lewej stronie. Czytaj dalej…
Program kursu: Ordynowanie leków i wypisywanie recept
Zgodnie z programem kursu zamieszczonym na stronie internetowej CKPPiP (poniżej publikujemy jego fragmenty) kurs składa się z dwóch części. Czytaj dalej…
Straciliśmy miliony złotych
Ponad 1000 pielęgniarek i położnych w latach 2012-14 mogło odbyć bezpłatną specjalizację, ale pieniądze zwrócono do budżetu państwa. Dlaczego? Minister zdrowia corocznie określa liczbę miejsc szkoleniowych na dofinansowaną specjalizację oraz wysokość dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego. Organizatorzy specjalizacji są wyłaniani w przebiegu postępowania przetargowego. Minister dofinansowuje jedno miejsce szkoleniowe kwotą ponad 4000 zł. Natomiast organizatorzy ustalają w przetargu koszt szkolenia np. na 2000 zł. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe dotychczas musiały być zwracane do budżetu państwa. Nie mogły być wykorzystane na dofinansowanie kolejnych miejsc szkoleniowych. Teraz to ma się zmienić. Czytaj dalej…
Wykaz substancji czynnych zawartych w lekach
Minister zdrowia opublikował w dniu 26 czerwca 2015 roku PROJEKT rozporządzenia zawierający wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, które będą mogły być ordynowane i zlecane przez pielęgniarki i położne. Poniżej publikujemy przedmiotowy wykaz. Czytaj dalej…
Pielęgniarki lepsze i gorsze
Najpierw Unia Europejska dyskryminowała pielęgniarki, będące absolwentkami liceów medycznych. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowia przeforsowało w sejmie ustawę o „receptach pielęgniarek”, która znów je dyskryminuje. Czytaj dalej…
Efekty „radosnej twórczości”
Jest rok 2017. „Przychodzi baba do lekarza”. Po receptę. A pielęgniarki …. dziwolągi! Po liceum medycznym. Po studium medycznym. Po dwuletnim szkoleniu specjalizacyjnym. Czytaj dalej…
Konfliktogenna ustawa o receptach
Argumentem, który minister zdrowia powtarzał przy każdej sposobności w przebiegu forsowania przez Sejm i Senat ustawy o „receptach pielegniarek”, było twierdzenie, że ustawa nie zmusza do wypisywania recept, bowiem jest to rozwiązanie dla tych osób, które chcą mieć taką kompetencję. Czytaj dalej…
„Spontanicznie” na kurs…
W wielu komentarzach na Portalu Pielęgniarek i Położnych użytkownicy poruszają sprawę „recept pielęgniarek” w kontekście bojkotu kursu specjalistycznego, który sprowadzi się do nauczania pielęgniarek i położnych, w jaki sposób wypisać receptę na lek, który zaordynował lekarz. Czytaj dalej…
Dodatkowe wynagrodzenie
Poniżej prezentujemy fragmenty opinii Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce w sprawie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Czytaj dalej…
Pielęgniarska antykoncepcja
Ustawa o „receptach pielęgniarek” a środki antykoncepcyjne. Czytaj dalej…
Te pielęgniarki są nieprzygotowane!
W godzinach nocnych, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10, posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadziła „recepty pielęgniarek”. Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświęcili całe 17 minut. Czytaj dalej…
7 milionów recept pielęgniarek i położnych
Jakie stanowisko prezentuje Ministerstwo Zdrowia w kwestii finansowej w kontekście „recept pielęgniarek i położnych”, zaprezentowaliśmy w poprzednim numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Po prostu nie przewiduje skutków finansowych! Tym razem kilka słów o szacowanej przez ministerstwo zdrowia liczbie recept, którą wypiszą pielęgniarki i położne. Czytaj dalej…
Kursy będą także bezpłatne?
Ministerstwo zdrowia szacuje, że koszt kursu specjalistycznego dla pielęgniarek i położnych w zakresie „ordynacji leków czy kontynuacji leczenia” będzie wynosił około 450 złotych. Natomiast liczbę pielęgniarek i położnych posiadających obecnie kwalifikacje do „wypisywania recept” określa na ponad 120 tysięcy osób. Czytaj dalej…
Minister zdrowia myli pojęcia!
Minister Bartosz Arłukowicz pomylił specjalizację pielęgniarek i położnych z kursem specjalistycznym. Czytaj dalej…
Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.