Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 6 – Na pielęgniarkę oddziałową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nałożono karę nagany

4 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe

 

      

 

Pielęgniarka Oddziałowa została ukarana przez Szpital karą porządkową za nieuzasadnione zmniejszenie obsady Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pielęgniarka skierowała do Sądu Rejonowego pozew o uchylenie kary. Sąd tłumaczenia pielęgniarki, iż jej działanie nie może być uznane za naganne, albowiem w tym dniu nie doszło do nagłego zwiększenia liczby pacjentów, nie uwzględnił.

 W uzasadnieniu do wyroku Sądu Rejonowego czytamy:

„Pielęgniarka wystąpiła przeciwko pozwanemu (…) szpitalowi – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o uchylenie nałożonej na nią kary porządkowej.

W uzasadnieniu pozwu pielęgniarka podała, iż pracuje u pozwanego na stanowisku pielęgniarki oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W dniu 23 maja 2014 roku szpital nakazał jej wyjaśnić przyczynę zwolnienia przez nią dwóch pielęgniarek w dniu 16 maja 2014 roku. W dniu 28 maja 2014 roku zostało jej doręczone pismo o nałożeniu na nią kary porządkowej nagany z powodu zwolnienia w dniu 16 maja 2014 roku dwóch pielęgniarek w godzinach od 9.50 do 10.50 z obowiązku udzielania świadczeń zdrowotnych na podległym jej Oddziale. W dniu 4 czerwca 2014 roku pielęgniarka złożyła sprzeciw od kary porządkowej, zaś w dniu 17 czerwca 2014 roku szpital pismem z dnia 12 czerwca 2014 roku zawiadomił ją o odrzuceniu sprzeciwu. W ocenie pielęgniarki nałożona na nią kara porządkowa jest niewspółmierna do wagi naruszenia, biorąc zwłaszcza pod uwagę jej dotychczasowy stosunek do pracy przez okres jej 19-letniego zatrudnienia. Pielęgniarka w okresie zatrudnienia otrzymywała również za swoją pracę nagrody i wyróżnienia.

Natomiast szpital w uzasadnieniu podał, iż zachowanie pielęgniarki w dniu 16 maja 2014 roku polegające na zwolnieniu w godzinach od 9.50 do 10.50 dwóch pielęgniarek spowodowało obniżenie obsady personelu medycznego na Oddziale (…) poniżej ustalonych norm gwarantujących ciągłość udzielania świadczeń i prawidłowe funkcjonowanie Oddziału oraz naraziło na niebezpieczeństwo zdrowie i życie pacjentów. Stanowiło również realne zagrożenie dla interesów majątkowych pracodawcy. Dodatkowo ustalono, iż celem zwolnienia było uczestniczenie pielęgniarek w rozprawie sądowej – w charakterze publiczności. Pozwany podkreślił, iż pielęgniarka oddziałowa z racji zajmowanego przez nią stanowiska jest odpowiedzialna za zapwnienie całodobowej i kompleksowej opieki pielęgniarskiej pacjentom. W tym jest zobowiązana do organizacji pracy podległego jej personelu, sporządza harmonogramy i dokonuje rozdziału zadań. Specyfika zaś zarządzanego przez nią Oddziału wymaga utrzymania ciągłej gotowości do udzielenia pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Szpital ustalając zaś organizację pracy na powyższym Oddziale określił zasoby kadrowe zabezpieczające pracę w celu właściwego zapewnienia udzielania świadczeń ratujących życie. Szpital w sytuacji braku kadry pielęgniarskiej traktuje Oddział Ratunkowy szczególnie i dąży w pierwszej kolejności do zachowania w tejże komórce niezbędnej obsady medycznej. Każde odstępstwo od powyższej zasady stanowi naruszenie obowiązującego porządku, organizacji i dyscypliny pracy, wynikających z wewnątrzzakładowych przepisów oraz naraża na niebezpieczeństwo zdrowie i życie pacjentów, a dla pozwanego stanowi realne zagrożenie jego interesów, w tym majątkowych. Dlatego szpital uważa, że w opisanej sytuacji zachowanie pielęgniarki należy ocenić jako nieodpowiedzialne i naganne, a w konsekwencji wymierzoną jej karę za zasadną i w pełni adekwatną do naruszeń, jakich się dopuściła.”

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

„(…) Na powyższym Oddziale nie ma przyjęć planowych. Stan pacjentów nie jest przewidywalny z racji również możliwych zdarzeń losowych i masowych. Szpital mając na uwadze zakres zadań związanych z działalnością Szpitalnego Oddziału Ratunkowego określił jego minimalny stan kadrowy na poziomie 13 osób plus pielęgniarka oddziałowa – w tym pielęgniarki i ratownicy.

W przypadku obniżenia powyższego poziomu kadrowego, np. wobec nieoczekiwanych nieobecności, istnieje konieczność uzupełnienia składu osobowego Oddziału. W tym celu pielęgniarka oddziałowa zobowiązana jest do podjęcia działań zapewniających wymagany stan osobowy np. poprzez ściągnięcie innej osoby do pracy lub też wydanie polecenia pracy w nadgodzinach. 

W dniu 16 maja 2015 roku pielęgniarka w godzinach od 9.50 do 10.50 wyraziła zgodę na opuszczenie przez pielęgniarki Oddziału stanowisk pracy celem ich uczestnictwa w charakterze publiczności w rozprawie sądowej dotyczącej byłego dyrektora placówki. Również pielęgniarka oddziałowa opuściła miejsce pracy w tym samym celu, uzyskując uprzednio na powyższe zgodę przełożonej. Oddziałowa wskazała również, iż zanim udzieliła zgody na wyjście w/w pielęgniarek poza szpital, sprawdziła ilość i stan pacjentów. Biorąc zaś pod uwagę jej długoletnie doświadczenie, w jej ocenie pacjenci byli zabezpieczeni, a wyjście w/w pracownic poza szpital w żaden sposób nie zakłóciło pracy Oddziału.” Sąd zważył, co następuje: „(…) Podkreślić należy, iż materiał dowodowy potwierdził, że pracownik nie przestrzegał ustalonej organizacji w procesie pracy, w szczególności w zakresie konieczności zapewnienia przez nią należytej organizacji pracy na Oddziale związanej z zapewnieniem minimalnej i oczekiwanej przez pracodawcę obsady kadrowej (tj. 13 osób). Tłumaczenia zatem pielęgniarki oddziałowej, iż jej działanie nie może być uznane za naganne, albowiem w tymże dniu nie doszło do nagłego zwiększenia liczby pacjentów, nie zasługują na uwzględnienie, albowiem bezsprzecznie do takowego mogło w sposób nieprzewidziany dojść. Nadto w zakresie oceny zachowania pielęgniarki nie bez znaczenia pozostaje również okoliczność, iż także ona w tymże dniu, w tych samych godzinach opuściła stanowisko pracy. Na uwagę zasługuje dodatkowo również cel opuszczenia stanowisk pracy przez w/w pracowników. Powyższy bowiem nie był związany z nagłą sytuacją osobistą, a związany był z chęcią uczestnictwa pracowników w rozprawie sądowej w charakterze publiczności, czego powódka miała świadomość. Zdaniem Sądu zmniejszenie z tegoż powodu obsady kadrowej w dniu 16 maja 2014 roku aż o 3 osoby nie było usprawiedliwione ani celowe.”

Pozew pielęgniarki oddziałowej został przez Sąd odrzucony.


wybrano z uzasadnienia wyroku


(mm)

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8542 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czy pielęgniarki oddziałowe układają świąteczny grafik patrząc, kto pracował w poprzednich latach?

1 min czytania
Grafiki pielęgniarek na Święta i Sylwestra Czy wasze pielęgniarki oddziałowe układają grafiki patrząc jak kto pracował w poprzednich latach. Czy na oddziale…
Komentarze