Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii – część 2

5 min czytania
AktualnościPielęgniarki w Anglii.
Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii – część 2
 

 

Poniższy artykuł pochodzi z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Nakład 90 tysięcy egzemplarzy!

 

 

 

 


 

Zobacz także:

Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii – część 1

 

 

Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii

 część 2

 

 

W poprzednim artykule omówiliśmy proces rekrutacyjny do momentu rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W tym wydaniu Gazety powiemy, co wydarzy się po rozmowie kwalifikacyjnej aż do chwili przyjazdu do Anglii.

Po pomyślnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej z przedstawicielami szpitala otrzymają Państwo tzw. Conditional Offer Letter, czyli uwarunkowaną ofertę pracy. Oferta uwarunkowana jest przez:

1) referencje pokrywające pełen okres ostatnich 3 lat – referencje od każdego pracodawcy oraz z każdej placówki edukacyjnej,  do jakiej kandydat uczęszczał w tym okresie. Jeśli dany kandydat pracuje w tym samym miejscu od ponad 3 lat, wymagane będą referencje od 2 zwierzchników (pielęgniarka oddziałowa, naczelna, lekarz itp.). Jeśli kandydat dopiero ukończył studia, wymagane będą jedne referencje z dziekanatu, by potwierdzić cały okres studiów, oraz jedne referencje z praktyk. Referencje dotyczą wszystkich miejsc pracy bez względu na to, czy jest to placówka medyczna, czy zupełnie inna branża. Każdy szpital ma własny standardowy formularz referencyjny. Jeśli zwierzchnicy nie władają angielskim na tyle dobrze, by uzupełnić formularz, mogą udzielić referencji w języku polskim (w odpowiednim formacie), ale w takim przypadku obowiązkiem kandydata jest zorganizowanie tłumaczenia 
przysięgłego.

2) rejestrację w Nursing and Midwifery Council (PIN)

3) zaświadczenie o niekaralności

4) badania przeprowadzane przez zespół medycyny pracy po przyjeździe do Anglii

5) dostarczenie dokumentów identyfika cyjnych (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy – jeśli posiadane).

Niektóre szpitale w trakcie oczekiwania na ukończenie rejestracji w NMC chętnie przyjmują pielęgniarki na stanowiska asystentek pielęgniarskich (Band 4) lub opiekunek medycznych (Band 3). Inne szpitale preferują, aby pielęgniarki w momencie rozpoczęcia indukcji (treningu) posiadały już PIN i od tego uzależniają datę rozpoczęcia pracy.

Zakwaterowanie

Każdy szpital ma zakwaterowanie dla pracowników. Są to zazwyczaj pokoje jednoosobowe (z prywatną łazienką lub bez) w mieszkaniu 3-4 osobowym. Współlokatorzy dzielą zatem ze sobą kuchnię i łazienkę; w przypadku mieszkań 4-osobowych zwykle do dyspozycji są minimum 2 łazienki. W większości przypadków kandydaci mogą tam mieszkać bez ograniczeń czasowych. 

Zakwaterowanie ma dobry standard, ale nie należy do luksusowych. Niektóre szpitale (choć zdarza się to bardzo rzadko) mają zakwaterowanie dla rodzin. Zazwyczaj radzimy kandydatom, aby skorzystali z kwater przyszpitalnych przynajmniej na miesiąc lub dwa, aby początkowo skupić się tylko na adaptacji w nowym środowisku, a także po to, aby poznać okolicę. Znając już datę przyjazdu oraz indukcji szpital zarezerwuje pokój dla kandydata. Można oczywiście zorganizować sobie zakwaterowanie we własnym zakresie. Najpopularniejsze strony z ofertami mieszkań do wynajęcia to rightmove. com oraz zoopla.co.uk. Jeśli chodzi o wynajem pokoi, to najczęściej odwiedzanymi stronami są: spareroom.co.uk oraz gumtree.co.uk – więcej linków dostępnych na naszej stronie internetowej neuprofessionals.com w zakładce „Essential information for Candidates”. Jedynym utrudnieniem, zwłaszcza dla rodzin, jest fakt, że agencje nieruchomości nie zgadzają się na wynajęcie mieszkania przez Internet. Wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem – zarówno ze strony agencji, jak i najemcy. W takiej sytuacji są dwie możliwości. Pierwsza: kandydat (sam lub z „drugą połową”) może przyjechać do Anglii na 2-3 dni w celu zorganizowania mieszkania (można wcześniej wybrać mieszkania online i umówić się z agencjami na spotkania). Taka wizyta może mieć miejsce np. 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem pracy lub w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie pracy. Druga opcja to skorzystanie z zakwaterowania szpitalnego na okres 1 miesiąca i wynajęcie w tym czasie mieszkania dla rodziny.

Jakie koszty wiążą się z wynajmem

Ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane ze względu na miejscowość i położenie. W kilku przykładowych szpitalach przedstawiają się następująco:

Pokój jednoosobowy (łącznie z rachunkami oraz wi-fi): £300-£350 miesięcznie (południe Anglii, mniejsze miejscowości), £400 – £500 miesięcznie (większe miasta, centralnie położone, bliżej lotnisk – Oxford, Londyn itp.). Natomiastmieszkanie dwupokojowe (bez opłat): £500 – £750 miesięcznie (południe Anglii), £750 – £1100 miesięcznie (większe miasta).

Trudno jest przewidzieć opłaty, jakich może spodziewać się np. rodzina z jednym dzieckiem, ale średnio na wyżywienie i opłaty rodzina 3-osobowa wydaje £600-£900 miesięcznie.

Na stronie http://www.numbeo.com/cost-of-living/ można porównać koszty życia i nieruchomości oraz ceny żywności w każdym mieście w UK i na świecie.

Zakwaterowanie mamy zorganizowane, wszystkie dokumenty są już zebrane i sprawdzone – pakujemy się i lecimy! Dolecieliśmy – co teraz?!

Zazwyczaj prosimy naszych kandydatów o przyjazd najpóźniej w czwartek poprzedzający rozpoczęcie indukcji w poniedziałek. Piątek jest dniem administracyjnym, kandydaci spotykają się z kadrami, gdzie uzupełniają różne dodatkowe dokumenty, odbierają przepustki, mundurek itd. Po spotkaniu w kadrach kandydaci są przekazywani zespołowi medycyny pracy w celu zrobienia wszystkich niezbędnych badań. Następnie managerki oddziałów odbierają swoich podopiecznych i zabierają na właściwe oddziały, aby ich przedstawić swoim zespołom. Tego dnia są do zrobienia jeszcze dwie rzeczy:

1) Należy zadzwonić do biura pracy Job Centre Plus i umówić się na spotkanie w celu uzyskania National Insurance Number, czyli numeru identyfikacji podatkowej. Więcej informacji na https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number

2) Należy otworzyć konto w banku – dla szpitala nie ma znaczenia, w którym banku kandydaci posiadają konto, więc warto sprawdzić, czy Państwa bank w Polsce ma podpisaną z jakimś bankiem angielskim umowę, która np. zagwarantuje darmowe przelewy pomiędzy krajami lub inne benefity.

W obu miejscach muszą Państwo mieć ze sobą potwierdzenie adresu zamieszkania (wydane przez agencję nieruchomości lub szpital) oraz dowód osobisty/ paszport.

W poniedziałek rozpoczyna się przygotowanie do pracy. W większości przypadków indukcje są prowadzone w grupach 10-20 osób i wyglądają mniej więcej w ten sposób: pierwsze dwa tygodnie spędzone w „klasie” – przygotowanie teoretyczne, następne tygodnie to obserwacja oraz praca pod nadzorem tzw. supernumerary, co oznacza, że nie są Państwo wliczani w liczbę pielęgniarekna oddziale, ale otrzymujecie pełne wynagrodzenie za czas indukcji. Średnio okres supernumerary trwa około 12 tygodni – czasem mniej, czasem więcej – w zależności od specyfiki oddziału oraz od tego, jak szybko kandydat odnajdzie się w nowym środowisku. Każdy kandydat ma swojego mentora, którego celem jest maksymalne wsparcie nowego pracownika. WAnglii panuje polityka edukacji i wsparcia, a nie krytycyzmu i wymagań.

Bardzo ważne!

Każda osoba w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy w większym lub mniejszym stopniu doświadcza szoku kulturowego. Bardzo często zdarza się również, że kandydaci w ciągu pierwszych dwóch tygodni cofają się językowo o krok, zanim zrobią dwa kroki do przodu – jest to zupełnie normalne i spodziewają się tego wszyscy, włącznie z pracownikami szpitala.

Czasem zdarza się, że świetna pielęgniarka rozpoczyna pracę u świetnego klienta, ale z różnych przyczyn coś po prostu nie „kliknęło”. Nie czuje się dobrze na swoim oddziale, każdy dyżur jest dla niej przerażający. Proszę pamiętać, że nasza współpraca nie kończy się w dniu, w którym stawiacie nogę w szpitalu. Jesteśmy do Waszej dyspozycji zawsze, kiedy nas potrzebujecie. Czasem wystarczy zmiana oddziału, co dla naszej pielęgniarki oznacza zupełną zmianę otoczenia i nowy, pozytywny start.

W następnym artykule opiszemy szczegółowo wynagrodzenie oraz benefity, jakie oferuje system NHS. Zapraszamy do kontaktu: Beata Ornatowska 

[email protected]
tel. 515 129 530

 

Zobacz także:

Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii – część 1

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8492 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Zeznania pielęgniarki oddziałowej w sprawie pracy osób z grupy 2.

3 min czytania
Kontrowersyjne tezy głoszone przez pielęgniarkę oddziałową w zeznaniach sądowych Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment uzasadnienia do wyroku sądu, w…
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w Polsce zarabiają najlepiej w Unii Europejskiej?

1 min czytania
Kontrowersyjna informacja w sprawie zarobków pielęgniarek Poniżej publikujemy treść postu zamieszczonego na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 20…
Komentarze