……………………………………………………………………
Wydanie V z 2014 roku – zaktualizowane i uzupełnione. Publikacja Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach zawiera 775 pytań i tyle samo odpowiedzi z objaśnieniami omawianego zagadnienia. Wydanie 5 jest zaktualizowane i poszerzone o szereg zagadnień m.in. o szczepionki stosowane w podróżach (zarejestrowane w Polsce), szczepienia dzieci przed podróżą, szczepienia dzieci powracających z zagranicy. Nowe wydanie rozszerzono o około 200 nowych pytań i odpowiedzi oraz informacje o szczepionkach zarejestrowanych w Polsce.
Autorzy: Jacek Wysocki, Hanna Czajka
Rok wydania: 2014 Kraków
Nr wydania: 5
ISBN: 9788393306473
Okładka: miękka foliowana Liczba stron: 326
.
WYDANIE Z 2014 ROKU!
.
Tematyka omawianych w poradniku „Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach” zagadnień obejmuje wątpliwości pojawiające się podczas realizacji szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych. W pierwszym rozdziale poruszono zagadnienia natury ogólnej w zakresie zasad szczepień w kontekście np. przeciwwskazań, odstępów pomiędzy szczepieniami, który zakończono licznymi pytaniami i odpowiedziami w zakresie przedmiotowej problematyki. W części szczegółowej podano informacje w kwestii szczepień przeciwko zakażeniom bakteryjnym podając:
-
wskazania do szczepienia,
-
rodzaje szczepionek,
-
informacje w zakresie skuteczności,
-
przeciwwskazań,
-
objawów niepożądanych,
-
oraz inne rekomendacje dotyczące konkretnych szczepień.
Według tego schematu w publikacji zamieszczono informacje dotyczące szczepień przeciwko zakażeniom wirusowym: grypie, brodawczaka ludzkiego, kleszczowemu zapaleniu mózgu, odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej, poliomyelitis, rotawirusom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Poruszono również problematykę kobiet w ciąży oraz szczepień dorosłych np. przeciwko półpaścowi.
Jeden z rozdziałów poświęcono problematyce szczepień przed podróżami oraz szczepieniom osób powracających z zagranicy. W tym zakresie omówiono szczepienia przeciwko:
-
cholerze,
-
durowi brzusznemu,
-
japońskiemu zapaleniu mózgu,
-
wściekliźnie,
-
żółtej gorączce,
-
zakażeniom meningokokowym.
Jeden z rozdziałów to informacje dotyczące dokumentacji szczepień oraz zasad przechowywania szczepionek, zasad aseptyki, profilaktyki przeciwgorączkowej również zakonczony pytaniami i odpowiedziami w powyższym zakresie. W podobnej konwencji poruszono zagadnienia niepożądanych odczynów poszczepiennych pod kątem: działania szczepionek, błędów w procedurze szczepień, reakcji anafilaktycznej. Podano również zalecane postępowanie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i reakcji anafilaktycznej.
W publikacji zamieszczono liczne ryciny między innymi miejsc podawania szczepionek:
-
przedniobocznej części uda,
-
okolicy miejsca naramiennego,
-
okolica górnej, zewnętrznej części mięśnia trójgłowego ramienia
-
szczepień domięśniowych,
-
szczepień podskórnych.
Mariusz Mielcarek
.
Zobacz więcej informacji …..
.